Neobyčejný vynález z Finska. Zde je první „písková baterie“ na světě. Jak funguje?

Finští inženýři vytvořili první baterii na bázi písku na světě, která dokáže uchovávat energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů po dobu několika měsíců. Vynález je určen pro komerční využití a zatím funguje příkladně. Baterie by mohla přinést revoluci v energetice, zejména v oblasti využívání ekologických zdrojů energie, jak píše server Recharge.

Výrobcem baterie je finská společnost Polar Night Energy a místní dodavatel energie Vatajankoski. Zařízení, které již bylo postaveno, slouží jako úložiště tepelné energie v Kankaanpää. Baterie má tvar válce, je sedm metrů vysoká a čtyři metry široká. Uvnitř je sto tun písku zahřátého na teplotu přibližně 500-600 stupňů Celsia.

Proč zrovna písek?

Písek je dobrý drcený materiál, který je velmi odolný a levný na výrobu. Protože se obvykle skládá převážně z oxidu křemičitého, má vysoký bod tání. Proto může zůstat zahřátá na několik set stupňů Celsia po dlouhou dobu a akumulovat tak energii.

Jak nový vynález funguje? Energie vyrobená z obnovitelných zdrojů energie (včetně solárních panelů), která není v daném okamžiku potřebná k použití, se ukládá do baterie. V případě potřeby lze pak energii ze zásobníku „uvolnit“ a využít ji například v síti dálkového vytápění.

Přestože má baterie topný výkon 100 kW a energetickou kapacitu až 8 MWh, není bohužel bez nevýhod. Inženýři zatím nevyvinuli způsob, jak přeměnit tepelnou energii baterie na elektřinu. Vzhledem k tomu nezbývá než zařízení využívat pouze v úzkém energetickém rozsahu.

I přes některé nedostatky přináší finský vynález svěží vítr do energetického průmyslu a výrobcům běžných lithiových baterií a baterií z jiných vzácných zemin. Začnou se brzy na mnoha místech světa objevovat několikametrové válce naplněné pískem? Doufejme, že ano.

Zdroj: rechargenews.com