Německý tank Leopard II: 8 věcí, které jste nevěděli

Leopard II je jedním z nejvyráběnějších a nejschopnějších moderních západních bojových tanků. Ale je pár věcí, které jste určitě nevěděli.

Leopard II je hlavní německý bojový tank a byl vyvinut v 70. letech 20. století během studené války jako protiváha sovětské obrněné technice, napsal server Hot Cars. V té době bylo Německo rozděleno, takže Leopard II vyvíjelo západní Německo, zatímco východní Německo nadále používalo obrněnou techniku sovětské výroby.

Dnes je Leopard II ve službě v mnoha zemích po celém světě, včetně mnoha evropských zemí, v Kanadě a také Turecku. Je to jeden z nejschopnějších a nejpočetnějších západních hlavních bojových tanků.

Leopard II a M1 Abrams byly koncipovány společně

Tanky Leopard II a tank M1 Abrams začaly vznikat společně na rýsovacím prkně v západním Německu a Americe, kde se společně snažily vyrobit nový hlavní bojový tank třetí generace. Výsledkem byl vývoj tanku MBT-70. Problémy s tankem MBT-70 a otázky, kdy bude připraven k uvedení do služby, však vedly k tomu, že se západní Německo a Amerika vydaly samostatnou cestou a vyvíjely své tanky Leopard II a M1 Abrams nezávisle (ačkoli Abrams používá hlavní zbraň Leopardu).

Specifikace

Leopard II váží 62,3 tuny a dosahuje maximální rychlosti 67 km/h. Jeho operační dojezd je přibližně 402km a terénní dojezd 241km. Je poháněn kapalinou chlazeným vznětovým motorem MTU MB 873 Ka-501 V12 se dvěma turbodmychadly o výkonu 1 479 koní. Jeho hlavní výzbrojí je 120mm hladkohlavňový kanon Rheinmetall L/44 nebo L/55, pro který nese asi 42 nábojů.

Původně tank třetí generace

Stejně jako M1 Abrams a Challenger II je Leopard II hlavní bojový tank třetí generace. Rusko s novým hlavním bojovým tankem T-14 Armata však nyní disponuje tankem čtvrté generace. Modernizace a varianty jako Leopard 2A7+ modernizovaly Leopard na standard čtvrté generace.

Obrovský počet variant

Leopard II se dočkal tolika variant, že je zde není možné všechny ani zmínit. Některé z variant pouze modernizovaly tank pro konkrétní zahraniční armádu, jiné výrazně změnily jeho funkci. Podvozek tanku Leopard II se dočkal i celé řady dalších využití, například jako mobilní most, bagr, buldozer a jako palebná platforma pro další zbraně, například finský Leopard 2 Marksman.

Bojová historie

Přestože byl Leopard II vyráběn v poměrně velkých počtech a vyvážen do mnoha zemí celého světa, má za sebou překvapivě málo bojových zkušeností. První akce, které se dočkaly, byly velmi omezené, a to při německém nasazení v Kosovu v 90. letech.

Později se dočkaly o něco většího konfliktu v Afghánistánu v rámci tamního nasazení Dánska. Nejnověji je použilo Turecko při svých zásazích v syrské občanské válce. Ze zpráv se zdá, že několik Leopardů bylo při této intervenci zcela zničeno, ale není zcela jasné, zda byly pouze vyřazeny nepřátelskou palbou a poté zničeny nebo zda byly zničeny protitankovými střelami 9M133 Kornet.

Počet kusů

Bylo vyrobeno přibližně 3 600 kusů Leopardů II, většina z nich byla vyrobena pro západní Německo během studené války a Němci jich provozovali přibližně 2 125. Po rozpadu Sovětského svazu, ukončení studené války a sjednocení Německa již Německo tyto tanky nepotřebovalo a většina z nich byla odprodána.

Nyní v Německu zůstává ve službě pouze 250-328 tanků Leopard II. Zatímco v Nizozemsku klesl počet tanků ze 445 na pouhých 16. Jedním z největších provozovatelů tanků Leopard II je Turecko, které jich používá přibližně 354.

Hlavní dělo

Hlavním kanónem tanku Leopard II je dělo Rheinmetall Rh-120. Navrhnout účinné tankové dělo není snadné. Proto byly první americké tanky M1 Abrams vybaveny starším britským kanónem Royal Ordnance L7 ráže 105 mm, ale brzy byly nahrazeny německým hladkým kanónem Rheinmetall Rh-120 (vyráběným v licenci v Americe).

Toto dělo se v západních armádách ukázalo jako velmi oblíbené a dnes jsou německý Leopard II, americký M1 Abrams, japonský Type 90, jihokorejský K1A1 a italský C1 Ariete vybaveny hladkým kanónem Rheinmetall Rh-120.

Náhrada

Stejně jako M1 Abrams, který vstoupil do služby ve stejné době, je i hlavní bojový tank Leopard 2 produktem studené války. Díky neustálým modernizacím se podařilo udržet hlavní bojový tank Leopard 2 aktuální a očekává se, že zůstane ve službě přibližně do roku 2030.

Dnes Němci a Francouzi spolupracují na nahrazení svých tanků Leopard 2 a francouzských tanků Leclerc novým hlavním pozemním bojovým systémem, který je ve vývoji. Tento nový tank dostane pokročilý systém aktivní ochrany, modernizovaný 130mm hlavní kanon Rheinmetall, výkonnější munici a další.

Zdroj: hotcars.com