Německé bezpilotní plavidla Sonobot 5 spatřeny na Ukrajině. Pomáhají odminovat řeky
Území Ukrajiny je v důsledku války doslova poseto minami, které budou představovat hrozbu i desítky let po válce. Hrozba se skrývá i v řekách a vodních nádržích. Vysvětlujeme, jak zde pomáhají roboti z Německa.
Miny jsou běžným a účinným prostředkem obrany a omezení pohybu nepřítele ze strany Rusů i Ukrajinců. Stačí říci, že miny mají na svědomí velmi velký podíl na ztrátách obou ze stran.
Miny všude pokládají sapéři, roboti, bezpilotní letouny nebo raketové dělostřelectvo se speciální kazetovou municí či speciální erární vozidla pro pokládání min typu ISDM Ziemledeliye. Poslední kategorie systémů umožňuje během několika minut zaminovat až stovky metrů čtverečních před blížícími se nepřátelskými silami nebo dokonce za nimi, a tím ztížit ústup.
Proto se může stát, že například některé miny skončí v řekách nebo jezerech. Navíc v důsledku toho, že Rusové vyhodili do povětří přehradu v Nové Kachovce, voda zachytila i nasazené obyčejné protitankové miny TM-62.
Odminování vodních ploch – bez těchto robotů je v podstatě nemožné
Odhaduje se, že jen na územích osvobozených Ukrajinou bylo zaminováno až 250 000 km2. Na souši někdy sapéři pracují za podpory specializované techniky, ale práce pod vodou je mnohonásobně obtížnější.
⚡️Another photo of the ??German surface drone "Sonobot 5", used by ??Ukrainian sappers
— ??Ukrainian Front (@front_ukrainian) November 12, 2023
The devices are used to survey water bodies and detect ammunition and other dangerous objects at the bottom. pic.twitter.com/BSrCCSHAgi
Viditelnost je horší a miny jsou často zakryty bahnem, takže jediným účinným řešením pro jejich odhalení je sonar. V takových podmínkách se ukrajinským ženistům velmi osvědčily německé drony Sonobot 5 od společnosti EvoLogics. V současné době Ukrajina obdržela 20 dronů a je ohlášena dodávka dalších 50 kusů. Nyní byly spatřeny v akci na Ukrajině.
Jedná se o roboty o hmotnosti nižší než 27 kg uzpůsobené pro provoz ve slané vodě vybavené sonarem určené pro pátrací mise nebo monitorování stavu podmořské infrastruktury, píše portál Defence24.
Dron je vybaven navigační soupravou GPS a INS, pozorovací hlavicí s denní kamerou a komunikačním systémem umožňujícím operovat až do vzdálenosti 2,5 km od velitelské stanice pomocí směrové antény. Dron má dolet více než 30 km při rychlosti 1 km/h a výdrž baterie devět hodin.
Zdroj: Defence24