Některé korály mají ozdravné účinky a delfíni vědí které. Třou se o ně, aby si udrželi zdravou pokožku

Bylo zjištěno, že indopacifičtí delfíni skákaví stojí ve frontě, aby se mohli třít o korály, které jim léčí kožní problémy. Delfíni totiž vědí, které korály mají léčivé účinky. Které to jsou a čím jsou léčivé?

Spoluautorka studie Angela Ziltenerová, bioložka divoké přírody na univerzitě ve švýcarském Curychu, poprvé pozorovala delfíny, kteří se otírali o korály v severní části egyptského Rudého moře. Její tým si okamžitě všiml, že delfíni přesně vědí, které korály si mají vybrat.

Podle webu InterestingEngineering se v současné době většina výzkumu delfínů provádí z vodní hladiny. Ziltenerová je však potápěčka, a to jí poskytlo výhodu zkoumat delfíny zblízka i pod hladinou. Nějakou dobu jí trvalo, než si získala jejich důvěru, což se jí podařilo i proto, že tito delfíni se nenechali vyvést z míry bublinami vypouštěnými z potápěčských kyslíkových bomb a na potápěče si zvykli.

„Někteří delfíni, jako například delfíni rohatí v jižním Egyptě v Rudém moři, jsou ohledně bublin plaší,“ říká Ziltenerová.

Ziltenerová a její kolegové identifikovali ten správný druh korálů, o které se delfíni otírali a odebrali vzorky. Zjistili, že opakovaným třením o korály delfíni indopacifičtí narušují drobné polypy, které tvoří korálové společenství, a tito bezobratlí živočichové uvolňují hlen, který zkoumala Gertrud Morlocková, analytická chemička a potravinářka z Univerzity Justuse Liebiga v Giessenu v Německu.

Ona a její tým použili různé testy a hmotnostní spektrometrií s vysokým rozlišením k analýze vzorků gorgonského korálu Rumphella aggregata, kožnatého korálu Sarcophyton sp. a houby Ircinia sp.

Jejich výsledky odhalily přítomnost 17 typů sloučenin s antibakteriální, antioxidační, hormonální a toxickou aktivitou.

Tento objev vedl tým k domněnce, že hlen korálů a hub slouží k regulaci mikrobiomu kůže delfínů a k léčbě infekcí. „Opakované tření umožňuje, aby se sloučeniny dostaly do kontaktu s kůží delfínů. Pomohou jim dosáhnout ozdravění kůže, pomáhají proti mikrobiálním infekcím,“ říká Morlocková.

Od roku 2009, kdy začala s výzkumem delfínů v Egyptě, si Ziltenerová všimla alarmujícího trendu. „Turistický průmysl nyní vydělává na delfínech velké peníze. Lidé sní o plavání s delfíny, a tak zjišťují, které útesy využívají, a delfíny tím ruší, pokud nedodržují pokyny, jak k nim přistupovat zodpovědně,“ říká Ziltenerová.

Znepokojilo ji to natolik, že založila ochranářskou skupinu s názvem Dolphin Watch Alliance, která vzdělává a informuje průvodce, turisty a veřejnost o tom, jak poskytovat turistům zážitky, které jsou pro delfíny bezpečné. Skupina také lobbuje za to, aby se útesy staly chráněnými oblastmi.

Zdroj: interestingengineering.com