Nejznámější kámen Stonehenge pochází z obrovské dálky!
Oltářní kámen ve Stonehenge, který leží v srdci tohoto starobylého monumentu v jižní Anglii, byl pravděpodobně přepraven z dálky více než 700 kilometrů. Stavitelé ho přepravili z dnešního severovýchodního Skotska před téměř 5 000 lety, podle nového výzkumu.
Výsledky nové studie, zveřejněné ve středu v časopise Nature, vyvracejí stoletou teorii, že oltářní kámen pochází z dnešního Walesu. Oltářní kámen, největší z kamenů použitých k výstavbě Stonehenge, je obrovský kámen vážící 6 metrických tun.
Než se tento kámen stal středem Stonehenge, urazil strašně dlouhou cestu, a to alespoň 700 km. ,,Je to ta nejdelší zaznamenaná cesta pro jakýkoli kámen použitý v tomto monumentu“ řekl pro CNN spoluautor studie Nick Pearce, profesor na katedře geografie a věd na Aberystwyth University ve Walesu, ve svém prohlášení.
Stáří Stonehenge
Podle výzkumníků začala stavba Stonehenge již kolem roku 3000 př. n. l. a probíhala v několika fázích. Oltářní kámen byl pravděpodobně umístěn v centrální podkově během druhé fáze výstavby, kolem 2620 až 2480 př. n. l.
Objev původu kamene naznačuje, že starověká Británie a její obyvatelé byli mnohem vyspělejší a také schopní přesouvat obrovské kameny, možná i po moři.
Odemčení starověkých tajemství
Výzkum se zaměřil na typy kamenů použité k stavbě ikonického kruhu v Wiltshire. Analýzy ukázaly, že byly použity modré kameny, druh jemnozrnného pískovce, a silicifikované pískovcové bloky nazývané sarseny. Památka se nachází na jižním okraji Salisbury Plain, která byla osídlena již před 5 000 až 6 000 lety.
Sarseny pocházely z West Woods poblíž Marlborough, které je asi 25 kilometrů daleko. Některé z modrých kamenů pocházely z oblasti Preseli Hills v západním Walesu a jsou považovány za první kameny umístěné v monumentu. Výzkumníci zařadili oltářní kámen mezi modré kameny, ale jeho původ zůstával záhadou až dosud.
Přeprava tak obrovského kamene po souši ze Skotska až do jižní Anglie by byla extrémně náročná, což nahrává námořní trase podél pobřeží Británie. To naznačuje dlouhodobé obchodní sítě a vyšší úroveň společenské organizace, než se obecně předpokládá, že existovala během neolitického období v Británii.“
Ale jak se obrovský kámen vůbec dostal na Salisbury Plain?
V té době byla Británie pokryta lesy a jinými nepřístupnými rysy, které by přepravu kamene po souši činily neuvěřitelně obtížnou. Ale mořská trasa mohla umožnit přepravu tak těžkého kamene.
I když to zní neuvěřitelně, Stonehenge je sám o sobě neuvěřitelný monument. Čím dál víc to vypadá, že kameny pochází ze zdrojů předků těch, kteří Stonehenge vytvořili — to shlukuje příběhy rodů předků na jednom místě.
Existují i další příklady přepravy zvířat, předmětů a kamenů, které naznačují, že náklad mohl být přepravován po otevřené vodě.
Zatímco účelem výzkumu nebylo odpovědět na otázku, jak se tam kámen dostal, existují zjevné fyzické překážky pro přepravu po souši, ale i po moři by se kámen nepřepravoval lehce.
Není pochyb o tom, že tento skotský kámen dokazuje vysokou úroveň společenské organizace na Britských ostrovech během té doby. Tyto zjištění budou mít důležité pro pochopení komunit v neolitu.