Největší obojživelné letadlo na světě? Čína se chystá na jeho testování
Představte si letadlo velikosti Boeingu 737, které by dokázalo klouzat na vodě. Čína se chystá otestovat nejnovější prototyp svého obojživelného letounu AG600, který by měl zvětšit námořní pokrytí celého Jihočínského moře.
Jihočínské moře se stalo spornou záležitostí poté, co Čína prohlásila suverenitu nad regionem. V této oblasti se vyskytují nevyužité zásoby ropy a zemního plynu a je domovem třetiny světových námořních tras a rybolovu.
Podle nejnovějšího pětiletého plánu Číny je oboživelný letoun AG600 strategicky důležitý pro provoz jejích základen v Jihočínském moři. I když se nejedná o bojové letadlo, může přepravovat personál a vybavení na odlehlá místa v regionu. Letadlo o velikosti Boeingu 737 je navrženo pro přepravu až 50 cestujících a může plout na vodě rychlostí 500 km/h. S palivem vydrží až 12 hodin.
Podle webu InterestingEngineering, je design letadla AG600 kombinací lodního trupu s masivními křídly. Spodní strana trupu letadla umožňuje klouzání na hladině vodní plochy a za pouhých 20 sekund nasbírá do svých nádrží až 12 tun vody. Letoun je tím vhodný i k hašení požárů, byl by schopný uhasit plochu až 4 000 m2.
U vývoje tohoto prototypu letadla došlo ke zpoždění kvůli pandemii covidu a také kvůli problému s motory. Turbovrtolové motory WJ-6, používané v letadle, jsou založené na sérii Ai-20 ze sovětské éry patřící do 50. let minulého století. Výrobce letadla je přesvědčen, že stovky hodin zkušebních letů, mu pomohou tyto problémy překonat.
Po dokončení testovací fáze bude AG600 největším obojživelným letounem na světě a zanechá za sebou i třeba japonský obojživelný letoun US-2 a ruský BE-200.
Zdroj: interestingengineering.com