Nejsilnější bouře za poslední tři desetiletí se valí celou Evropou. Souvisí se změnou klimatu?

V posledních dnech byly v Anglii zaznamenány rekordní poryvy větru o rychlosti až 196 km/h. Spojené království, Irsko, Belgie, části Nizozemska, Francie a Německa čelí nejhorší bouři za více než tři desetiletí. Stromy se lámaly, kamiony a auta převracely na bok a tisíce domů zůstaly bez proudu. To způsobila bouře Eunice.

Podle webu LiveScience, zasáhla bouře pobřežní oblasti kolem Atlantského souostroví a západní pobřeží Evropy velmi silným větrem, sněhem a hustým deštěm. Zuřící bouře zanechala zhruba 110 000 britských domácností bez elektřiny a řádila i v dalších evropských zemích. Zformovala se ve středním Atlantiku a přes Azorské ostrovy doputovala až k Evropě. Během víkendu udeřila i v České republice, i když ne v tak silné míře.

Proč zažíváme v poslední době tak větrné počasí? A může to souviset se změnou klimatu? To je otázka, která zaměstnává meteorology už řadu let a určitě tomu tak bude i v blízké budoucnosti. Nalezení odpovědí určitým způsobem souvisí s děním v Arktidě.

Nad Arktidou během zimy přetrvává neobvykle stabilní polární vír vyplněný studeným vzduchem. Ten jednak napomáhá západovýchodnímu proudění v mírných šířkách a díky velkému teplotnímu rozdílu mezi Arktidou a subtropy, podporuje vznik hlubokých níží nad Atlantikem. Je to právě tento rozdíl teplot, který ovlivňuje vývoj tlakových níží.

Podle webu Čt24 je ale velimi obtížné zjistit, jak moc souvisí změny proudění v atmosféře se změnou klimatu vyvolanou lidskou činností. Souvisí to s chaotickou povahou chování atmosféry. To způsobilo rozdělení vědecké komunity na jakési pomyslné dva tábory, které se liší podle toho, jak vnímají dění v Arktidě. Během posledních dekád se severní polární oblasti oteplují asi dvakrát rychleji, než je celoplanetární průměr.

Vypadá to, že hlavním důvodem je stoupající teplota v oceánech. Pokud se tato hypotéza potvrdí, bude nás čekat častější výskyt rozsáhlých a hlubokých tlakových níží, více zimních epizod se silným větrem a méně sněhu v nížinách.

Zdroj: livescience.com, ct24.ceskatelevize.cz