Nejmenší žába na světě, která je velká jako korunová mince. Jikry kladené na listí nehlídají samice, nýbrž samečci
V hlubinách listového patra indonéského ostrova Sulawesi se ukrývá malý zázrak přírody – Limnonectes phyllofolia, zřejmě nejmenší žába na světě. Tento drobný, zelenohnědý obojživelník se vyznačuje nejen svým miniaturním tělem vážícím sotva jako korunová mince, ale také fascinujícím chováním při hlídání svých jiker, píše portál IFL Science.
Vědci, vedení Jeffem Frederickem z Fieldova muzea v USA, poprvé zaznamenali tento nový druh během průzkumu na Sulawesi. Výzkumníci byli překvapeni, když narazili na jikry uložené vysoko na stěnách listů a mechových balvanech. Jejich objev představuje nejen nový druh, ale také rozšiřuje poznání o reprodukčních zvyklostech žab.

Zvláštností žáby Limnonectes phyllofolia je, že samci, nikoli samice, se starají o jikry. Tyto samci byli pozorováni, jak bedlivě hlídají kulaté, pětimilimetrové jikry, dokud se z nich nevylíhnou pulci a nespadnou do potoků a průsaků pod nimi.
Unikátní je také jejich volání – rychlá série cvaknutí, díky níž vědci dokázali odlišit tento druh od ostatních. Kromě toho tato žába vykazuje v porovnání s příbuznými druhy redukované blány mezi prsty.
Frederick a jeho tým zdůrazňují důležitost ochrany těchto zvláštních tropických stanovišť. „Poznávání živočichů, jako jsou tyto žáby, kteří se nevyskytují nikde jinde na Zemi, pomáhá obhájit ochranu těchto cenných ekosystémů,“ uzavřel Frederick.
Zdroj: IFL Science