Naše planeta se podle NASA může vyhnout srážce s potenciálním asteroidem
Prakticky každý měsíc hlásí americká vesmírná agentura NASA přítomnost dalšího asteroidu, který prolétává v relativně blízkém okolí Země. Někdy je průlet tak těsný, že se vesmírné těleso dokonce pohybuje mezi Měsícem a naší modrou planetou. Přitom NASA si již na konci loňského roku ověřila, že dokáže vychýlit dráhu asteroidu, který by mohl ohrozit naši planetu.
Šlo o misi mířící na dvojici planetek ve vesmíru (Didymos a menší Dimorphos), v rámci které sonda DART narazila rychlostí 15 000 kilometrů za hodinu do Dimorphosu a vytlačila ho z jeho dráhy. Obdobný postup by šel podle odborníků z NASA použít i na případný blížící se asteroid, který by se řítil přímo na Zemi. Důležité ovšem je lokalizovat blížící se nebezpečí z vesmíru co nejdříve.
Asteroid, který je na nebezpečné trajektorii, by nebylo možné sestřelit v posledních několika minutách nebo dokonce hodinách před dopadem. Žádný současný zbraňový systém by nedokázal vesmírný objekt vychýlit kvůli rychlosti, kterou se pohybuje (v průměru až 20 kilometrů za sekundu).
Vesmírná tělesa se srážejí přitom ve vesmíru prakticky neustále a dopady asteroidů jsou nepřetržitě probíhajícím přírodním procesem. Málokdo si uvědomuje, že každý den dopadá na Zemi z vesmíru 80 až 100 tun materiálu ve formě prachu a malých meteoritů (úlomků asteroidů, které se rozpadají v zemské atmosféře).
NASA má však komplexní plán, jak zachránit planetu Zemi před nebezpečím z vesmíru. Za posledních 20 let zaznamenaly senzory této americké agentury téměř 600 velmi malých asteroidů o velikosti několika metrů, které vstoupily do zemské atmosféry a vytvořily tzv. bolidy (ohnivé koule). Odborníci odhadují, že k dopadu tělesa velikosti toho, které explodovalo nad ruským Čeljabinskem v roce 2013 – o velikosti cca 17 metrů – dochází jednou až dvakrát za století.
Předpokládá se, že dopady větších objektů jsou mnohem méně časté (v řádu staletí až tisíciletí). Přestože monitorování vesmírných těles nebylo nikdy v historii lidstva tak kvalitní jako dnes, může k nepředvídanému dopadu, jako například v Čeljabinsku, dojít kdykoli.
NASA potvrdila, že samotné vyhodnocení ohrožení asteroidem lze naplánovat dopředu v závislosti na velikosti asteroidu a době jeho detekce. Experti NASA nalezli a sledovali 95 % asteroidů o velikosti jednoho kilometru nebo větší z těch, u nichž existuje podezření, že proletí ve vzdálenosti do 30 milionů kilometrů od Země. Navzdory těmto působivým číslům a zachycení dat však vědcům stále chybí dostatek údajů a modelů. Menší vesmírné objekty, které jsou klasifikovány jako „dostatečně velké“ na to, aby pronikly zemskou atmosférou a způsobily poškození povrchu, je obtížné zachytit a sledovat, protože jsou příliš tmavé na to, aby byly vidět.
Zdroj: NASA