NASA vybrala 7 firem, které ji pomůžou dobývat oběžnou dráhu
NASA vybrala sedm amerických společností, které se budou podílet na novém programu nazvaném Collaborations for Commercial Space Capabilities-2 (CCSC-2). Kosmická agentura chce s jejich pomocí realizovat nápady na rozvoj nízké oběžné dráhy Země, jak uvádí web Space News.
Cílem iniciativy je připravit kosmický sektor na budoucí komerční a vládní potřeby. NASA nebude spolupracujícím společnostem poskytovat žádné finanční prostředky, ale bude s nimi sdílet technické znalosti, získané zkušenosti, data a technologie, aby urychlila práci těchto perspektivních subjektů v kosmickém průmyslu. Cílem programu je vybudovat solidní ekonomickou základnu na nízké oběžné dráze pro nadcházející roky.
Sedm velikánů z oběžné dráhy?
Vybranými společnostmi jsou Blue Origin, Northrop Grumman Systems, Sierra Space, SpaceX, Special Aerospace Services, ThinkOrbital a Vast Space. NASA tyto subjekty vybrala na základě posouzení jejich vhodnosti pro dosažení cílů agentury a schopnosti zajistit potřebné zdroje, jakož i na základě jejich dosavadní realizovatelnosti projektů a technického přístupu.
Každá společnost ponese náklady spojené s účastí na iniciativě sama. Jedná se o pokračování politiky agentury, která se snaží vytvořit silný kosmický průmysl a zároveň šetřit vlastní zdroje.
Co budou jednotliví účastníci dělat
V rámci iniciativy bude společnost Blue Origin, kterou vlastní miliardář Jeff Bezos, vyvíjet cenově dostupný komerční způsob dopravy do vesmíru. Cílem je, aby byla společnost schopna dopravovat posádky na oběžnou dráhu Země s vysokou frekvencí a nízkými náklady. Společnost Blue Origin již měla s NASA uzavřenou smlouvu na vývoj komerční kosmické lodi pro tuto agenturu, ale stroj testovaný v roce 2012 nikdy nespatřil světlo světa. Zatím nebylo oznámeno, zda společnost zmodernizuje starý design, nebo navrhne novou kosmickou loď od základu.
Společnost SpaceX Elona Muska bude mít za úkol vyvinout „integrovanou architekturu na nízké oběžné dráze Země“, která bude využívat raketu Starship a pilotovanou kapsli Dragon k vytvoření cílového místa ve vesmíru pro posádku a náklad. Pomocí sítě Starlink se také zlepší komunikace s vesmírem a operační a pozemní podpůrné systémy. Podobné úsilí povede i společnost Sierra Space, která bude vyvíjet „komerční ekosystém na oběžné dráze Země“.
Special Aerospace Services bude pomáhat NASA s vývojem technologií pro servis zařízení ve vesmíru, pohonu a technologií pro autonomní manévrovací jednotky (AMU) a pomocné jednotky pro astronauty (Astronaut Assist-AMU), což jsou pomocní roboti, kteří budou pomáhat při servisu a kontrole kosmických lodí a dalších orbitálních systémů. Společnost Northrop Grumman mezitím pracuje na své autonomní kosmické lodi nazvané Persistent Platform.
Společnost ThinkOrbital spolupracuje s agenturou na vývoji ThinkPlatforms, což jsou velkoplošné orbitální platformy, které budou využitelné pro širokou škálu aplikací včetně výroby součástek, provádění výzkumu a hostování astronautů. Pokračuje také v programu CONTESA, který vyvíjí rozsáhlé technologie pro svařování, řezání a výrobu ve vesmíru. Společnost Vast Space zase vyvíjí technologie a metody usnadňující život v mikrogravitaci a umělé gravitaci. Její úsilí zahrnuje výstavbu cílové vesmírné stanice Haven-1, která astronautům poskytne mikrogravitaci a umožní realizaci nových výzkumných a výrobních metod.
Na tomto seznamu chybí společnost Boeing, která stále nerealizovala svůj program Starliner, jenž má dopravovat astronauty NASA na Mezinárodní vesmírnou stanici. Prozatím se o to stará společnost SpaceX.
Zdroj: redakce, spacenews.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]