NASA potvrdila návrat důležitých vzorků z potenciálně nebezpečného asteroidu Bennu. Část se uzamkne pro další generace
Na Zemi byly přivedeny vzorky prachu z nejnebezpečnější známé horniny ve Sluneční soustavě. Tyto vzorky byly dopraveny v kapsli americké vesmírné agentury NASA, která přistála v Západní poušti státu Utah v USA.
Vzorky pocházejí z povrchu asteroidu Bennu a byly odebrány sondou Osiris-Rex v roce 2020. Hlavním cílem NASA je získat více informací o tomto asteroidu, zejména kvůli jeho potenciální hrozbě pro Zemi v příštích 300 letech. Navíc se očekává, že tyto vzorky mohou přinést nové poznatky o vzniku sluneční soustavy před 4,6 miliardami let a možná i o vzniku života na naší planetě.
OSIRIS-REx landing was solid as a rock!
— NASA's Johnson Space Center (@NASA_Johnson) September 24, 2023
The first asteroid sample collected in space by @NASA landed in the Utah desert on Sunday, Sept. 24 at 10:52 AM ET. Arriving in Houston tomorrow, this mission could help scientists investigate the beginning stages of our solar system. pic.twitter.com/AO78ITXRet
Přistání kapsle na pouštní půdě, která patří americkému ministerstvu obrany, bylo úspěšné a potvrdilo se tři minuty před plánovaným časem. Kapsle, velká jako pneumatika automobilu, vstoupila do atmosféry nad západem USA rychlostí více než 12 km/s (27 000 km/h). Díky tepelnému štítu a padákům byl sestup kapsle zpomalen a došlo k jemnému přistání na omezeném území.
Vědecký tým měl velkou radost z úspěšného přistání kapsle, která nesla vzácný náklad. ,,Jednou z nejdůležitějších částí mise s návratem vzorků je, že 75 % tohoto vzorku odebereme a uzamkneme pro budoucí generace, pro lidi, kteří se ještě nenarodili, aby pracovali v laboratořích, které dnes neexistují, a používali přístroje, o kterých jsme ještě ani nepřemýšleli,“ řekla BBC ředitelka planetární vědy Nasa Lori Glaze.
Váha těchto vzorků byla před přistáním odhadována na přibližně 250 gramů, což může na první pohled vypadat málo, ale pro vědecké studie, které se plánují provádět, je to více než dostatečné množství. Jak uvedl server CNN, analýza by mohla přinést cenné informace o původu a složení asteroidu Bennu, a také o vývoji naší sluneční soustavy.
Zdroj: BBC News, CNN