NASA posílá letadla přímo do sněhových bouří, kvůli předpovědi počasí
NASA je známá tím, že se svými letadly začíná být kreativní a dokonce vyrábí i modely bez oken. Ale možná nejpůsobivější jsou letadla, která dokážou vletět do sněhových bouří.
Tyto typy letadel se podle NASA používají k hlášení počasí a jsou součástí mise vesmírné agentury. NASA a její partneři využívají na oběžné dráze i několik satelitů schopných měřit srážky z vesmíru. Satelity však nemohou říct mnoho o částicích, skutečných sněhových vločkách, a o tom, kde se v mracích tvoří.
Proto mise s názvem IMPACT místo toho používá dvě letadla vybavená vědeckými přístroji. První je letoun ER-2 NASA Armstrong Flight Research Center. Toto letadlo je vybaveno přístroji podobnými těm na satelitech, ale s vyšším prostorovým rozlišením, dalšími možnostmi měření a častějším vzorkováním. Jeho účelem je získat pohled na bouřky z výšky mraků.
Druhý letoun je P-3 Orion a má sondy zavěšené na křídlech. Tyto sondy měří velikost, tvar a rozmístění částic srážek, což umožňuje vědcům vyhodnotit velikost a tvar sněhových vloček v celém mraku, stejně jako teplotu, vodní páru a další podmínky, ve kterých se tvoří.
Podle webu InterestingEngineering, NASA hodně investuje do svých ekologických plánů a její výsledky jsou nepopiratelné. Sněhové bouře jsou komplikované jevy, vyžadují hloubkový výzkum a mnoho vědeckých přístrojů, abychom jim skutečně porozuměli a naučili se je předvídat a dopředu odhadnout, jak velký problém případně mohou způsobit.
Zdroj: interestingengineering.com, nasa.gov