NASA nasazuje letouny U2 s hyperspektrálními senzory. USA chce nezávislost na minerálních zdrojích. Letouny mají identifikovat nová ložiska minerálů

V boji proti globální závislosti na kritických nerostných zdrojích přichází NASA s inovativním řešením, které by mohlo významně ovlivnit geopolitické rozložení sil v oblasti těžby surovin nezbytných pro výrobu elektroniky.

Společně s agenturou Geologický průzkum Spojených států (USGS) se NASA pouští do projektu využívajícího upravená špionážní letadla typu U2 k mapování nerostů ve Spojených státech, což je krok, jenž by mohl snížit americkou závislost na dodavatelích z Číny a jiných zemí.

Mise s názvem GEMx (Geological Earth Mapping Experiment), která začala v září tohoto roku, je zaměřena na identifikaci strategických ložisek minerálů v amerických pouštích a jejich okolí. Toto úsilí je klíčové pro zabezpečení dodávek materiálů, jež jsou považovány za kritické nerostné suroviny a jejichž nedostatek by měl značné negativní dopady na ekonomiku a americkou národní bezpečnost.

Využitím letounů ER-2 a Gulfstream V s instalovanými speciálními senzory NASA hledá nové možnosti, jak lépe pochopit a využít domácí zdroje nerostů. Tato technologie umožňuje získávat hyperspektrální snímky, které odhalují skryté složitosti zemského povrchu a mohou pomoci identifikovat nová ložiska minerálů.

Investice ve výši v přepočtu 352 milionů korun a plánované ukončení projektu v podzimu 2026 ukazují, že USA jsou připraveny vložit značné prostředky do zajištění své ekonomické a národní bezpečnosti. Mise GEMx je příslibem, že americká půda může skrývat neprobádané zdroje, které by mohly zemi učinit méně závislou na dodavatelích z potenciálně nepřátelských států a posílit její postavení v globálním měřítku.

Zdroj: NASA