Nabít elektromobil za sekundy či nejdéle minuty? S kvantovým nabíjením to bude možné

Vědci pracují na výrobě kvantové baterie, díky které nabití elektromobilu zabere pouhých několik minut či sekund, uvedl server Innovation News Network.

I přes obrovské zlepšení technologie automobilových baterií, co se týče dojezdu, se však dnes spotřebitelé elektromobilů potýkají s dalším problémem – pomalou rychlostí jejich nabíjení. V současné době se automobily doma plně dobíjejí přibližně 10 hodin, dokonce i nejrychlejší zařízení na dobíjecích stanicích potřebují k plnému dobití vozidel 20 až 40 minut. Tím vznikají další náklady a nepříjemnosti pro zákazníky.

Řešením je podle vědců kvantová baterie

Koncept „kvantové baterie“ byl poprvé zmíněn v zásadním vědeckém článku publikovaném v roce 2012, ve kterém vědci předpokládali, že díky kvantovým poznatkům a postupům lze dosáhnout výrazného urychlení procesu nabíjení baterií tím, že se všechny články baterie budou nabíjet současně.

Moderní velkokapacitní baterie mohou ale obsahovat mnoho článků, které se nabíjejí paralelně a nezávisle na sobě, proto takové kolektivní nabíjení není v současnosti možné. Výzkumníci se tedy dále zabývali touto otázkou a poskytli nejen jednoznačný způsob konstrukce kvantových baterií, ale také dokázali přesně vyčíslit, jaké rychlosti nabíjení lze při takovém kvantovém nabíjení dosáhnout.

Zjistili, že využití kvantového nabíjení by vedlo k 200násobnému zrychlení oproti klasickým bateriím, doba nabíjení v domácnosti by se tedy zkrátila z 10 hodin na přibližně tři minuty. Na vysokorychlostních nabíjecích stanicích by se doba nabíjení zkrátila z 30 minut na pouhé sekundy.

Kdy bude možné tuto kvantovou technologii zavést?

Výzkumníci zdůrazňují, že důsledky kvantového nabíjení mohou jít daleko za hranice elektrických vozidel a spotřební elektroniky. Například může najít klíčové využití v budoucích elektrárnách využívajících termojadernou fúzi, které vyžadují velké množství energie k okamžitému nabití a vybití. 

Kvantové technologie jsou však zatím v plenkách a k praktickému využití těchto metod je dle vědců třeba ujít ještě dlouhou cestu. Výsledky výzkumu, jako jsou tyto, však vytvářejí slibný směr a mohou motivovat podniky k dalším investicím do těchto technologií. Předpokládá se, že pokud budou v budoucnu kvantové baterie použity, způsobí naprostou revoluci ve způsobu využívání energie.

Zdroj: innovationnewsnetwork.com