Na Zemi spadne každý rok 5 000 tun hvězdného prachu. Planeta je v podstatě „kosmickou popelnicí“
Přestože pohled na padající hvězdy je úchvatný zážitek, každý rok naši planetu zasypávají také hromady jejich odumírajícího popela, napsal web Popular Science.
Kde se vůbec bere všechen ten vesmírný prach? Naše sluneční soustava je součástí mraku z kosmického prachu a jak se Země prodírá touto prašnou clonou, zachycuje tuny drobných částic, které gravitace přitahuje k povrchu naší planety. Některé z nich vzplanou, když se řítí naší atmosférou a vytvářejí na noční obloze viditelné padající hvězdy.
Velké množství drobných prachových zrnek, známých jako mikrometeority, ale dopadne na Zemi. Donedávna to výzkumníci nedokázali přesně vyčíslit, a proto se vydali do Antarktidy.
„Centrální Antarktida je pro podobný výzkum ideální, protože je totálně izolovaná,“ říká univerzitní vědec z francouzské Sorbonny Jean Duprat. To znamená, že je zde velmi málo „pozemského“ prachu, který by mohl způsobit zmatek. „Zmrzlá pustina je plochá a bílá, bez barvy a bez zápachu. Zvláštní místo, ale vynikající pro hledání mimozemského prachu, který by mohl odhalit stopy o raném vzniku sluneční soustavy,“ vysvětluje.
Výzkumníci v Antarktidě postupně odhalovali sněhové vrstvy a zkoumali je zpět v čase jako letokruhy stromu. Nedávno zveřejnili studii, která odhaduje, že na Zemi se ročně dostane přes 5 000 tun mikrometeoritů. To je ekvivalent asi 25 až 30 modrých velryb, největších zvířat, která kdy na zemi žila.
Vědci se domnívají, že většina mikrometeoritů pochází z ledových komet. Padaly na Zemi od samého počátku a mohly tak hrát velkou roli při vzniku života, protože přinesly na naší planetu uhlík, kyslík i další prvky.
Zdroj: Popular Science