Na Slunci udeřil blesk o délce 500 tisíc kilometrů
Nejdelší blesky na Zemi mohou dosahovat délky stovek kilometrů, ale i ty nejdelší, které vytvářejí mraky na naší planetě, se vyrovnají výbojům, které dokáže vytvořit Slunce. Observatoř NASA Solar Dynamics Observatory zachytila blesk dlouhý 500 000 kilometrů procházejícího sluneční atmosférou, jak píše server Space Weather.
Slunce se blíží k vrcholu aktivity ve svém kanonickém 11letém cyklu. Zvyšuje se počet erupcí a výronů koronální hmoty, některé dokonce zasahují naši planetu, jako například ten, který nás včera zasáhl, což vede ke zvýšené aktivitě polární a jižní záře.
S touto zvýšenou aktivitou souvisí i nárůst slunečních skvrn, které pokrývají povrch Slunce. Tyto oblasti jsou o něco chladnější než zbytek povrchu a jsou způsobeny magnetickými poli vystupujícími zpod slunečního povrchu.
Magnetické siločáry v blízkosti slunečních skvrn se mohou při otáčení Slunce snadno zamotat. Proplétají se, kříží a reorganizují a tyto procesy mohou vést k erupcím a výronům koronální hmoty. Nebo v tomto případě jen neškodný výboj plazmatu napříč Sluncem, který přesto vypadá velmi chladně.
Tento výboj spojil dvě sluneční skvrny, AR3192 a AR3190. Druhá jmenovaná je docela velká. Pokud máte brýle proti zatmění, měli byste ji bez větších problémů vidět pouhým okem.
Zdroj: redakce, spaceweather.com