Na Mars jsme ještě neletěli a vědci už mají plán, jak se dostat na Saturn. Bylo oznámeno konkrétní datum

Na Mars jsme ještě neletěli a vědci mají plán, jak se dostat na Saturn. Navzdory ambiciózním plánům a vizím, že se lidstvo stane mezihvězdnou civilizací, se dosud nepodařilo uskutečnit ani pilotovaný let na žádnou z planet naší soustavy. Nicméně existují plány na dobytí Saturnu, píše server Interesting Engineering.

Stojí za nimi vědci ze Spojených států, Číny a Nizozemska. Jejich úvahy jsou samozřejmě převážně teoretické, i když autoři publikace, která je v současné době k dispozici ve formě preprintu, tvrdí, že jejich odhady jsou přesnější než ty dosavadní. Umožňují také nahlédnout do možných pilotovaných letů ve vnější sluneční soustavě.

Vnitřní část naší soustavy zahrnuje Merkur, Venuši, Zemi a Mars. Jeho vnější část naopak obsahuje Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Pokud se předpovědi vědců vyplní, měli bychom návštěvu lidí v okolí Saturnu očekávat nejdříve ve 22. století. Než navrhli toto datum, museli použít dvě proměnné – vzdálenost a čas. V prvním případě je to vzdálenost, kterou lidé urazili od Země. Na druhou stranu je čas definován jako začátek vesmírných závodů, ke kterému došlo v roce 1957.

Vzdálenost a čas, dvě klíčové proměnné.

Zohlednili také jeden z největších úspěchů našeho druhu, přistání na Měsíci. Necelých 400 000 kilometrů v jednom směru, což je asi 0,0026 astronomické jednotky, sice není nijak zvlášť působivý výsledek, ale je to vhodný začátek průzkumu vesmíru. Další etapou se samozřejmě zdá být dosažení Marsu. K tomu by mělo dojít kolem roku 2038, ale nelze vyloučit, že se toto datum posune o deset let.

Úspěch či neúspěch má samozřejmě vliv na další etapy pilotovaných letů, včetně Saturnu. Mezi klíčové prvky úspěchu misí patří rozpočet NASA a úroveň technologií používaných při výzkumu vesmíru. Samozřejmě nelze opomenout rostoucí roli soukromých investorů, jako je například společnost SpaceX v čele s Elonem Muskem. Nicméně role NASA jako vedoucího subjektu se zdá být nezpochybnitelná. Svou pozici posiluje také čínská agentura CNSA.

Kdy dosáhneme Saturnu?

Pokrok, kterého bude dosaženo v používaných technologiích, je poněkud obtížnější předvídat. Autoři studie proto použili model založený na pracích publikovaných ve vybraných letech a týkajících se průzkumu hlubokého vesmíru. Tímto způsobem zjistili korelaci, podle níž počet těchto studií exponenciálně roste a v současné době dosahuje přibližně 2000 prací ročně. Nakonec vědci dospěli k závěru, že lidstvo by mohlo dosáhnout pásu asteroidů v roce 2073, soustavy Jupiteru v roce 2103 a Saturnu již v roce 2132.

Zdroj: interestingengineering.com