Mysleli si, že je to replika. Ukázalo se, že je to meč starý 3000 let z Maďarska

Někdy se při opětovném zkoumání starých předmětů ukáže, že mají mnohem větší hodnotu, než se původně předpokládalo. Na to před časem přišli vědci, kteří zjistili, že meč, který byl dříve považován za repliku, je ve skutečnosti originální maďarská zbraň stará asi 3 000 let, jak píše server CNET.

O mimořádném objevu informuje na svých internetových stránkách Přírodovědné muzeum v Chicagu. Dotyčný předmět byl vyloven z Dunaje ve 30. letech 20. století. Nový výzkum pomocí rentgenové technologie odhalil, že se jedná o zbraň z doby bronzové, vyrobenou mezi lety 1080 a 900 př. n. l.

Poklad ve sbírce muzea

Přestože byl meč objeven již před nějakou dobou, znovu se o něm začalo mluvit v souvislosti s ohlášenou výstavou „Prsa evropských králů“ v muzeu, kde bude tento neobvyklý artefakt vystaven. Před téměř 100 lety zakoupilo Přírodovědné muzeum bronzový meč z Evropy, který byl považován za dobře vyrobenou repliku. Nová analýza odhalila, že se jedná o skutečný meč starý 3000 let.

„Když muzeum loni připravovalo výstavu o starověkých evropských králích, jeden z maďarských archeologů si meč prohlédl a dospěl k závěru, že je pravý. Vytáhl ji, podíval se na ni a po 20 vteřinách řekl: „Nejedná se o repliku,“ uvedl v rozhovoru s novináři kurátor Přírodovědného muzea Bill Parkinson.

Vědci se to rozhodli prověřit. Pro jistotu Parkinson použil rentgen, aby zjistil, zda byl meč ukovaný ze správné kombinace mědi a cínu, které se nacházejí v jiných zbraních z této oblasti. Ukázalo se, že chemické složení meče je stejné jako u jiných artefaktů z doby bronzové.

„Obvykle se takové příběhy vyvíjejí opačným směrem – to, co považujeme za originál, se ukáže být podvrh,“ upozorňuje Parkinson. Odborníci dnes tvrdí, že meč byl vhozen do vody Dunaje z rituálních důvodů, pravděpodobně na památku bitvy nebo úmrtí blízké osoby, což byla běžná tradice mnoha kultur v tehdejší Evropě. V březnu bude otevřena výstava, na které bude artefakt vystaven.

Zdroj: redakce, cnet.com, fieldmuseum.org