Můžeme se dívat do minulosti? Nový dalekohled NASA umí jít zpět v čase
Vesmírný dalekohled NASA Jamese Webba je nejvýkonnější dalekohled, jaký byl kdy postaven. Umí poskytnout nebývalé pohledy na vesmír a technicky se bude moci ohlédnout zpět v čase, informoval deník The Sun.
Webbův teleskop je největší a nejsložitější dalekohled svého druhu, vybavený nejrůznějšími sofistikovanými sadami. Jeho cílem je odhalit skryté hlubiny našeho vesmíru a nahlédnout do slabého světla raných hvězd a galaxií vytvořených asi 250 milionů let po velkém třesku. Sada bude schopna vidět přes hustá prachová mračna, která pokrývají vzdálené planety. Překonání této překážky by mohlo pomoci nasměrovat k možnému životu na jiné planetě, ale odborníci pochybují, že s ním skutečně najdeme mimozemšťany.
Aspekt „cestování v čase“ dalekohledu Jamese Webba souvisí s tím, jak dlouho světlu trvá, než projde vesmírem. Vzhledem k tomu, že světlo trvá opravdu dlouho, než se pohybuje, můžeme se v podstatě podívat zpět v čase od doby, kdy se po velkém třesku formovaly hvězdy a planety. Světlo, které dopadá na vesmírný dalekohled Jamese Webba, mohlo urazit miliony km od hvězdy, která již neexistuje. Pokud se pomocí dalekohledu podíváme dostatečně daleko do dálky, bude viditelné světlo z blízkosti počátku vesmíru.
Vědci se domnívají, že některé části vesmíru nebude možné vidět. Je to proto, jak se předpokládá, že vesmír se rozpíná, takže některé zdroje světla se od nás neustále vzdalují. To znamená, že světlo možná nikdy nedosáhne vesmírného dalekohledu Jamese Webba. Astronomové se domnívají, že proces rozpínání je řízen něčím, čemu se říká „temná energie“. Teleskop Jamese Webba by měl být schopen zobrazit hvězdy tak přesně, že dokáže změřit temný prostor mezi nimi. Kontrola těchto měření by mohla určit, jak rychle se hvězdy vzdalují, a tedy jak rychle se celý vesmír rozpíná.
Jak se můžeme dívat do minulosti my? Technicky se díváme zpět v čase pokaždé, když se podíváme na Měsíc nebo na Slunce. Světlu ze Slunce trvá 8,3 minuty než dorazí na Zem. Pokud by Slunce náhle zmizelo, všimli bychom si toho až po 8,3 minutách, protože jeho světlo by se na Zemi objevovalo i poté, co by zmizelo. Totéž se stane, když se podíváme na Měsíc. Lunární povrch je od Země vzdálen asi 380 000 km, takže světlu trvá 1,3 sekundy, než se dostane z Měsíce k pozorovatelům na naší planetě. Když se podíváte na Měsíc, nevidíte jej v přítomnosti, ale ve skutečnosti to, jak vypadal 1,3 sekundy předtím.
Zdroj: thesun.co.uk
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]