Mořští oceloví „draci“ plují pod hladinou oceánu a vyrábějí elektřinu pro obyvatele ostrovů
Dvojice elegantních okřídlených strojů „létá“ v temných vodách severního Atlantiku. Elektřinou zásobují obyvatele Faerských ostrovů, napsal zpravodajský web BBC.
Dvě špičková technologická zařízení podobná letadlům, kterým vědci přezdívají „mořští draci“, jsou ve skutečnosti přílivové turbíny vyrábějící elektřinu z energie oceánu.
Dva draci – s pětimetrovým rozpětím křídel – se pohybují pod vodou na letové dráze ve tvaru osmičky a absorbují energii z přílivu. K mořskému dnu fjordu jsou přivázáné čtyřicetimetrovými kovovými lany. Jejich pohyb je generován vztlakem vyvíjeným proudem vody – stejně jako letadlo letí silou vzduchu proudícího přes jeho křídla.
Palubní počítače nasměrují draky do ideálního proudu, který jim dodá nejvíce energie. Náročná technologie byla vyvinutá švédskou strojírenskou firmou Minesto, která byla založena už v roce 2007 jako vedlejší produkt tamního výrobce letadel Saab.
Mořští draci u Faerských ostrovů od minulého roku experimentálně přispívali energií do běžné faerské rozvodné sítě. Každý drak dokáže vyrobit dostatek elektřiny pro napájení přibližně padesáti až sedmdesáti domácností.
Podle generálního ředitele Minesto Martina Edlunda v příštím roce připlují do fjordu větší šelmy. „Noví draci budou mít rozpětí křídel 12 metrů a každý bude generovat 1,2 megawattu energie,“ říká. „Věříme, že řada těchto draků třídy Dragon vyrobí dostatek elektřiny pro napájení nejméně poloviny domácností na ostrovech.“
Sedmnáct obydlených Faerských ostrovů je autonomním územím Dánska. Nachází se na půli cesty mezi Shetlandy a Islandem a žije v nich něco málo přes 50 000 lidí. Leží severozápadně od Skotska v polovině cesty mezi Islandem a Norskem.
Na ostrovy není možné přivést elektřinu z jiné země. Pohyb přílivu je téměř věčný. Mořští draci tak pomohou Faerským ostrovům dosáhnout jejich cíle – výroby energie s nulovými emisemi do roku 2030.
Zdroj: BBC