Mimozemšťané by mohli na Zemi posílat kvantové zprávy, naznačují výpočty. Co to znamená?

Nová studie zjistila, že kvantové signály by se mohly šířit na mezihvězdné vzdálenosti.

Částice světla neboli fotony by mohly být přenášeny na obrovské mezihvězdné vzdálenosti, aniž by ztratily svou kvantovou povahu, uvádějí vědci. To znamená, že vědci pátrající po mimozemských signálech by mohli hledat i kvantové zprávy.

Vědci v současné době vyvíjejí pozemskou kvantovou komunikaci, technologii, která využívá k přenosu informací kvantové částice a má potenciál být bezpečnější než standardní neboli klasická komunikace. Inteligentní mimozemšťané, pokud existují, si možná také osvojili kvantovou komunikaci, říká teoretický fyzik Arjun Berera.

Hlavní překážkou kvantové komunikace je dekoherence, kdy kvantová částice při interakci s okolím ztrácí svou kvantovost. „Kvantové stavy obecně považujete za velmi křehké, a pokud dojde k nějaké vnější interakci, tento stav se jakoby zničí,“ říká Berera.

Vzhledem k tomu, že průměrná hustota hmoty ve vesmíru je mnohem menší než na Zemi, lze očekávat, že částice urazí větší vzdálenost, než podlehnou dekoherenci. Berera a teoretický fyzik Jaime Calderón Figueroa z Edinburské univerzity proto vypočítali, jak daleko může světlo, zejména rentgenové záření, bez úhony cestovat mezihvězdným prostorem.

Vědci zjistili, že rentgenové fotony by mohly překonat Mléčnou dráhu a potenciálně urazit stovky tisíc světelných let nebo i více.

Na základě těchto zjištění Berera a Calderón Figueroa zvažovali strategie pátrání po kvantových zprávách mimozemšťanů. Jedním z možných typů komunikace, po kterém by se dalo pátrat, je kvantová teleportace, při níž lze přenést vlastnosti vzdálené částice na jinou. Vzhledem k tomu, že tato technologie vyžaduje jak kvantové, tak klasické signály, mohli by vědci hledat takovéto souběžné signály, aby identifikovali případné mimozemské kvantové depeše.

Zdroj: sciencenews.org