Mikrofotoaparát o velikosti zrnka soli dokáže pořizovat barevné fotografie ve vysokém rozlišení

Vědci z Princetonské a Washingtonské univerzity vyvinuli malou kameru o velikosti zrnka soli, která dokáže pořizovat ostré a barevné snímky. Obsahuje metapovrch zachycující světlo, který lze zvětšit a proměnit tak celé plochy v senzory, píše server New Atlas.

Zařízení vypadá jako průhledný panel s vyrytým kruhovým vzorem. Tento půl milimetru široký kruh obsahuje 1,6 milionu válců, z nichž každý je navržen tak, aby ohýbal světlo správným způsobem a aby soustava jako celek tvořila optickou vlnu. Algoritmy pro zpracování signálu pak z těchto dat vytvoří obraz.

Výsledné snímky jsou mnohem ostřejší než u jiných malých snímačů. Při testech tým prokázal, že nový snímač zachycuje plnobarevné snímky o rozměrech 720 × 720 pixelů, přičemž zachycuje vlnové délky mezi 400 a 700 nm v přirozeném světle s prostorovým rozlišením 214 párů čar na mm. Má zorné pole 40 stupňů a clonové číslo 2 a podle výzkumníků se snímky vyrovnají snímkům pořízeným běžným složeným objektivem fotoaparátu, který je půlmilionkrát větší než jejich nový snímač.

Velkou část práce na zlepšení kvality obrazu odvádějí algoritmy následného zpracování, které byly navrženy spolu s metapovrchem. Další výhodou je snadná výroba těchto zařízení, což znamená, že jejich masová produkce nebude problém. Jsou vyrobeny z nitridu křemíku a povrchové nanostruktury lze vyrobit pomocí hluboké ultrafialové litografie, což je technika, která se již používá k výrobě polovodičů.

Podle týmu by se taková zařízení mohla používat pro lékařské zobrazování v těle, umožnit malým robotům lepší vidění nebo dokonce proměnit v podstatě cokoli v kameru poté, co se povrch obloží tisíci těchto senzorů.

Zdroj: newatlas.com