Meteorický roj Perseid právě vrcholí
Jeden z nejplodnějších meteorických rojů roku, Perseidy, dosáhne vrcholu příští víkend a přinese na oblohu v noci z neděle na pondělí (z 11. na 12. srpna) až 75 „padajících hvězd“ za hodinu. Každoroční roj je spojován s úlomky komety Swift-Tuttle.
Přestože se očekávají jasné meteory, jejich přehlídku může výrazně ovlivnit silné měsíční světlo. Podle Americké meteorické společnosti však letos Měsíc zapadne právě v době, kdy silná aktivita Perseid započne.
Nejlepší čas na pozorování bude v pondělí 12. srpna po jedné hodině ranní místního času.
Padající hvězdy – co o nich víme:
Padající hvězdy jsou způsobeny meteoroidy. Když tyto drobné částice vstoupí do zemské atmosféry, zahřejí se a pak uvolní energii viditelnou jako světelné pruhy na noční obloze. Perseidy se pohybují rychlostí 37 mil za sekundu (60 km za sekundu) a během vrcholné noci jich je obvykle vidět 50 až 75 každou hodinu. To je zhruba jedna za minutu, i když k tomu, abyste viděli působivý počet padajících hvězd, musíte být co nejdále od světelného znečištění.
Podle NASA je meteorický roj Perseidy známý svými rychlými a jasnými meteory. Zdá se, že meteory vycházejí ze souhvězdí Persea, odtud také pochází jejich název. Toto souhvězdí bude na severní polokouli vycházet vysoko na severozápadní obloze v hodinách po půlnoci, kdy se očekává, že bude vidět nejvíce padajících hvězd. V této oblasti oblohy je rovněž viditelná Galaxie v Andromedě nad Perseem a Plejády nad Marsem a Jupiterem.
Pozorovat bez dalekohledů můžeme až do září, jen musí být jasno a tmavo.
Ačkoli maximum příštího víkendu nabízí nejvyšší frekvenci meteorů, Perseidy jsou aktivní od 14. července do 1. září 2024 a „padající hvězdy“ lze pozorovat každou noc.
Viditelnost padajících hvězd hodně závisí na fázích Měsíce. Naštěstí v pondělí 12. srpna bude na celé severní polokouli asi hodinu po půlnoci místního času zapadat polojasný Měsíc, což znamená, že letos do maxima Perseid nebude zasahovat žádné silné měsíční světlo. Pro pozorování meteorů je nutná jasná a tmavá obloha.
Pro pozorování meteorického roje se hvězdářské dalekohledy ani dalekohledy na zahradě nedoporučují, protože při hledání padajících hvězd budete chtít nechat své oči, aby si prohlédly celou oblohu samy. Své hvězdářské vybavení si však připravte na další letošní události na noční obloze, včetně konjunkcí planet, superměsíců a potenciálně velmi vzácného průletu komety.
Podle NASA je hlavní příčinou meteorického roje Perseid kometa 109P/Swift-Tuttle. Do vnitřní sluneční soustavy vstoupila naposledy v roce 1992 a znovu do ní vstoupí v roce 2125.
Zdroj: Livescience