Město budoucnosti, kde nikdo nežije. Je pro 70 000 rodin a nachází se v Turkmenistánu
Netknuté město, kde by mělo žít zhruba 70 tisíc rodin. Kompletně vybavené byty nábytkem a elektronikou, ale nikdo v nich nebydlí. Nikdo neví, kdy toto město přivítá první obyvatele. Prozkoumejte blíže tuto raritu, která se nachází v Turkmenistánu.
Pokud máte k tomuto zvláštnímu neobydlenému městu spoustu otázek, nikdy se na ně odpověď pravděpodobně nedozvíte z oficiálních zdrojů. Protože, podle videa, se v Turkmenistánu otázky nekladou. Vždy se pouze čeká na oficiální vyjádření hlavy země.
Turkmenistán je jedna z nejméně přístupných zemí světa. Předčí ho pravděpodobně jen Severní Korea. V této bývalé sovětské, nyní diktátorské republice se lze mimo hlavní město Ašchabad pohybovat pouze v doprovodu, což je většinou řidič nebo průvodce. Do země se lze dostat pouze v období cestovního kalendáře, a i s vízem a ostatními doklady to není nijak jednoduché. Nikoho proto asi nepřekvapí, že se jedná o jednu z nejméně navštěvovaných zemí.
Proč se město vystavělo?
Plán byl takový, že zde bude žít zhruba 70 tisíc rodin, které budou využívat ekologicky šetrnějšími vozy, včetně MHD a taxi. Město by mělo fungovat jako prototyp chytrého města.
Ve městě byl ke dni vzniku (29.6.2023) založen Státní archiv města, začal vysílat vlastní městský televizní kanál, vyšlo první číslo novin a byl založen stejnojmenný fotbalový klub.
Jaké technologie bude ,,smart city“ využívat?
Jelikož se město pyšní nálepkou „smart city,“ bude využívat vysokorychlostní sítě. Měli by zde být instalovány vysílače 3G a 4G (LTE). To je velké antonymum, protože se Turkmenistán nachází mezi zeměmi, které nejvíce blokují a cenzurují internet.
,,V roce 2021 byla průměrná rychlost internetu v Turkmenistánu 0,50 megabitů za sekundu (Mbps), což byl nejpomalejší výsledek ze všech 224 zkoumaných zemí. Pro představu, stažení souboru filmu o velikosti 5 gigabajtů trvalo něco málo přes 22 hodin a 34 minut. Internet v Turkmenistánu je také považován za jeden z nejdražších na světě. V tomto kontextu je prohlášení poměrně ambiciózní,“ uvádí web českého velvyslanectví.
Ve městě bylo zatím vybudováno 258 bytových domů, které by měli být vybaveny technologiemi, které budou obyvatelům vytvářet komfortnější žití a zároveň šetřit energii. Mimo jiné se plánuje instalace chytrých popelnic, na kterých bude ukazatel naplnění. To by mělo zjednodušit práci popelářům.
Děsivé monitorování 24/7 pro ,,komfort občanů“
Ve městě bude fungovat inteligentní 24hodinový video systém, který by měl zajistit bezpečnost v okolí budov, institucí, na ulicích a silnicích. Měl by dokonce obyvatelům hlídat vyúčtování za spotřebu pitné vody plynu.
Kde se vzali prostředky na výstavbu?
Turkmenistán jako takový, je docela bohatá země. Své příjmy shromažďuje především z těžby ropy, ale hlavně plynu. Díky tomu mohli vystavět nové hlavní město po zemětřesení v roce 1948, které z hlavního města udělalo trosky. Peníze z těžby budou zřejmě důvodem, proč má stát tolik peněz na stavbu nových měst s kompletně vybavenými byty, včetně nábytku, praček a dalšího vybavení.
Na podzim loňského roku psal web českého velvyslanectví o tom, že první etapa stavby tohoto města rozprostřeného na ploše 1 000 ha, byla zhruba 3,3 mld. dolarů, což je v přepočtu zhruba 77 miliard korun. V té době však ještě nebyla vystavena druhá, poslední etapa výstavby.
Absurdita neobydlených bytů
,,Smart city“ Arkadag se nachází zhruba 40 km od hlavního města země, Ašchabadu, což je vlastně jediné místo v Turkmenistánu, kde se lze docela svobodně pohybovat. Mimo jiné, i v tomto docela svobodném městě jdou vyhrazená místa, kde mohou turisté pořizovat fotografie na památku.
I v hlavním městě, Ašchabadu, je volných zhruba 200 tisíc bytů, které nikdo neobývá. Což je veliká škoda, protože život v Turkmenistánu mimo veliká města je naprosto katastrofální. Jenže byty zatím nikdo obývat nemůže. A jsem zase u toho, v Turkmenistánu se otázky nepokládají, pouze se čeká na vyjádření tamějšího prezidenta.
Nepotřební zaměstnanci v prázdném městě
Největší absurditou je, že v naprosto pustém městě zaměstnanci uklízejí netknuté parky, silnice, po kterých zřídka kdy projede někdo zvědavý. Dokonce zde jezní i MHD, samozřejmě vozy jezdí prázdné. V obchodním centru jsou v obchodech prodavači, kteří marně čekají na první zákazníky.
Zdroj: Youtube Travelistan, Velvyslanectví České republiky v Taškentu, i60.cz