Mars odhalil svá tajemství. Vědci učinili pozoruhodný objev ohledně písečných bouří

Mars je nejbližším sousedem Země a největší nadějí vědců na kolonizaci nové planety lidmi. Přestože byl v průběhu let předmětem mnoha pozorování a misí, stále skrývá mnohá tajemství. Jedno z nich bylo právě odhaleno, píše web Tech WP.

Rudá planeta je známá svými silnými sezónními písečnými bouřemi. Jsou tak silné, že mohou pohltit celou planetu a účinně zabránit vědcům v průzkumu Marsu. Jedna taková bouře, která se vyskytla v roce 2018, způsobila, že NASA ztratila kontakt s vozítkem Opportunity.

Pochopení vzniku těchto smrtících bouří má zásadní význam pro bezpilotní a budoucí pilotované mise, zejména pokud lidé někdy plánují osídlit Rudou planetu. Nedávná studie vědců z Houstonské univerzity se zdá být odpovědí na tuto otázku.

Podle nich mohou být písečné bouře na Marsu způsobeny mimo jiné sezónní energetickou nerovnováhou mezi množstvím sluneční energie pohlcené a uvolněné planetou. Tento objev může mít vliv na další studium klimatu Rudé planety a lepší pochopení tamních povětrnostních podmínek.

„Jedním z nejzajímavějších zjištění je, že přebytek energie, který vzniká, když je více energie pohlceno než uvolněno, může být jedním z mechanismů, které způsobují prachové bouře na Marsu,“ zdůrazňuje jedna z autorek studie Ellen Creecyová.

Tento jev se nazývá energetická bilance planety. Je to jeden z klíčových faktorů, které ovlivňují klima a povětrnostní podmínky na planetě. Překvapivě vysoká energetická nerovnováha (více než 15 procent, zatímco u Země je to asi 0,4 procenta) donutila vědce změnit svůj pohled na klima Rudé planety.

Výsledky nejnovějšího výzkumu byly zveřejněny v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Závěry potvrdila mimo jiné data shromážděná sondami Mars Global Surveyor (MGS), roverem Curiosity a sondou InSight, jejichž úkolem je sledovat počasí na Marsu.

Zdroj: tech.wp.pl