Mapa pokladů. Výzkumníci vytvořili mapu, která ukazuje dopady meteoritů

Výzkumníci vytvořili pomocí strojového učení mapu míst, kde se hromadí meteority a kde je můžete nejsnáze nalézt. Nejčastější místa dopadu jsou v Antarktidě, napsal server Science Alert.

Co kdyby však existovala mapa pokladů, která by ukazovala nejpravděpodobnější místa nálezu meteoritů v Antarktidě a nasměrovala badatele, kde mají hledat? Výzkumníci z Technické univerzity v Delftu v Nizozemsku použili umělou inteligenci k vytvoření jakési mapy pokladů, která určuje oblasti, kde lze s vysokou pravděpodobností najít meteority.

„Díky našim analýzám jsme zjistili, že satelitní pozorování teploty, rychlosti proudění ledu, povrchového pokryvu a geometrie jsou dobrými předpovědními faktory pro umístění oblastí bohatých na meteority,“ uvedla Veronica Tollenaarová, která vedla studii. „Očekáváme, že mapa pokladů bude přesná na 80 procent.“

Na základě této studie vědci spočítali, že v antarktické krajině se nachází více než 300 000 meteoritů, které čekají na nalezení. To představuje obrovský vědecký potenciál. V Antarktidě se po tisíciletí hromadí horniny z vesmíru, které se zachovaly v chladném pouštním klimatu kontinentu. Meteority padají a usazují se v ledových vrstvách v nitru kontinentu. Jak ledovce pomalu plynou, jsou meteority odnášeny s nimi. Pokud ledovec narazí na velkou překážku, v místech, jako je Transantarktické pohoří, se led zvedne a meteority se dostanou na povrch.

Meteority jsou příliš malé na to, aby je bylo možné detekovat samostatně z vesmíru, ale díky nepřímým satelitním měřením, jako je teplota, rychlost proudění ledu, sklon povrchu a způsob, jakým led odráží radarové signály, mohou vědci kombinací všech těchto údajů a pomocí strojového učení předpovědět, kde se meteority na povrchu koncentrují.

Zde si můžete prohlédnout interaktivní mapu pokladů, prohledat antarktický kontinent a prozkoumat místa s vysokým potenciálem nálezu meteoritů.

Zdroj: sciencealert.com