Malé jaderné reaktory jsou šancí pro budoucnost

Globální hledání alternativních zdrojů k ruské energii během války na Ukrajině znovu zaměřilo pozornost na menší, snadněji stavitelné jaderné elektrárny, které by podle zastánců mohly poskytnout levnější a účinnější alternativu ke starším typům jaderných elektráren.

Britská společnost Rolls-Royce tvrdí, že její malé modulární reaktory (SMR) jsou mnohem levnější a rychlejší při uvádění do provozu než standardní elektrárny. Navíc poskytují takovou energetickou bezpečnost, kterou mnoho zemí hledá. Francie již spoléhá na jadernou energii pro většinu své elektřiny a Německo si ponechalo možnost reaktivace dvou jaderných elektráren, které odstaví na konci roku, protože Rusko omezí dodávky zemního plynu, píše web Techxplore.

Výhody nového řešení

Komponenty SMR mohou být vyrobeny v továrně, přemístěny na místo v tahačových přívěsech a tam smontovány, což činí technologii atraktivnější z hlediska výše investic. Je to jako stavebnice, jejíž součásti se postupně složí dohromady.

Některé SMR jsou v podstatě tlakovodní reaktory identické s asi 400 reaktory po celém světě, zatímco jiné konstrukce používají jako chladivo místo vody sodík, olovo, plyn nebo sůl. Klíčovými výhodami je jejich velikost, snadná konstrukce a cena.

Odhadovaná cena Rolls-Royce SMR je 2,5 miliardy až 3,2 miliardy dolarů (61 až 78 miliard korun) s odhadovanou dobou výstavby 5,5 roku. To je podle statistik Mezinárodní agentury pro atomovou energii o dva roky rychleji, než zabrala výstavba standardní jaderné elektrárny v letech 2016 až 2021. Některé odhady uvádějí náklady na výstavbu 1100megawattové jaderné elektrárny mezi 6 a 9 miliardami dolarů (147 až 220 miliard korun).

Obavy z jaderného odpadu

Zavedení „neprověřené“ technologie jaderné energetiky ve formě SMR se nelíbí ekologům, kteří tvrdí, že šíření malých reaktorů zhorší problém, jak likvidovat vysoce radioaktivní jaderný odpad. Neustálé teplo generované odpadem by mohlo změnit skalní útvary, kde je uložen, a umožnit prosakování vody, zatímco budoucí těžební činnosti by mohly ohrozit integritu úložiště jaderného odpadu.

Podle vyjádření firmy Rolls-Royce by jeden SMR během 60leté životnosti elektrárny generoval jaderný odpad o velikosti „tenisového kurtu nahromaděného 1 metr vysoko“.

Zpočátku bude odpad skladován na místě v elektrárně a nakonec bude převezen na místo dlouhodobého uložení, vybraného odborníky.

Zdroj: Techxplore