Made in China. Tajná součástka stíhačky F-35 byla vyvinutá v Číně. O co se jedná a proč je to problém?

Čas od času se v americkém veřejném prostoru objevují tvrzení, že údržba stíhacích letounů F-35 je příliš vysoká. Nedávno vyšlo najevo, že stroje obsahují slitinu, která byla vyvinuta v Číně. Z hlediska amerického práva se jedná o nelegální část, jak píše server Eurasian Times.

Stíhačky F-35 jsou vybaveny řadou pokročilých technologií, včetně technologie stealth, která snižuje možnost odhalení letounu. Stroj ve verzi A dosahuje rychlosti více než 2 200 km/h a létá ve výšce až 15 km. Stíhačka je schopna nést až 8 tun munice a má dolet 2222 km. Ačkoli není pochyb o tom, že F-35 je stroj s mnoha schopnostmi, jeho konstrukční program je často kritizován.

Nákladný program

V loňském roce jsme psali o rozhodnutí Výboru pro ozbrojené služby Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu, který dospěl k závěru, že pokud se nesníží náklady na provoz stíhacího letounu páté generace, americká armáda možná nový letoun nedostane. F-35 je nejdražším programem v historii ministerstva obrany.

Později byla společnost Lockheed Martin a další dodavatelé projektu F-35 Joint Strike Fighter kritizováni za to, že údržba stíhaček stojí až 38 000 dolarů za hodinu, což je v přepočtu cca 850 tisíc Kč. Ukázalo se, že stroje obsahují také zakázanou slitinu vyvinutou v Číně, píše server The Drive.

Tajemství letounů F-35 vyplouvá na povrch

Veřejnost se o tom dozvěděla na začátku září, kdy Pentagon odložil dodávku nových letounů F-35. Zdůvodnil to tím, že jde o zajištění souladu programu F-35 Joint Strike Fighter s předpisy o speciálních kovech. Programový úřad, který je zodpovědný za řízení stíhaček páté generace, uvedl, že všechny vyrobené letouny F-35 obsahují některé čínské slitiny. Problémem je, že použití této komponenty je zakázáno americkými zákony a předpisy Pentagonu.

Předmětem sporu je magnet použitý v pohonném zařízení letadla. Nelegální díl dodala společnost Honeywell International. Bylo zjištěno, že součástka, která obsahuje slitinu kobaltu a samaria, byla vyrobena v Číně, ale již byla zmagnetizována v USA. Podle nových zpráv již společnost Lockheed Martin a Pentagon našly amerického dodavatele této slitiny. Dosud vyrobené letouny F-35 však zůstanou vybaveny stávajícími magnety.

Za zmínku stojí, že společnost Honeywell International dostala před deseti lety od Pentagonu povolení používat magnety z Číny i v jiných částech stíhačky. Důvodem byly obavy ze zpomalení programu F-35.

Zdroj: eurasiantimes.com, thedrive.com