Lidé jsou „bordeláři“ i ve vesmíru. Odpadky kolem planety začínají být hrozba pro život na Zemi

Země není jediným místem, kde ve velkém měřítku odhazujeme odpadky. Stejně úspěšní jsme i ve vesmíru. Plýtvání je hrdý znak lidského druhu. Zatímco o obřích skládkách nebo tichomořské odpadkové skvrně se mluví stále častěji a hlasitěji, téma kosmického odpadu jako by v povědomí veřejnosti chybělo, jak píše server NHM. Je čas to změnit.

V roce 1957 byl do vesmíru vypuštěn Sputnik, první umělá družice naší planety. Od té doby bylo vypuštěno přibližně 8900 družic. Většina z nich je již desítky let mimo provoz, přesto stále obíhají jako odpad rychlostí 28 160 km/h. Lidstvo v posledních letech výrazně zrychlilo znečišťování vesmíru. Za pět let se množství odpadu zvýšilo o 50 %! V současné době se vesmírná pozorovací síť ministerstva ochrany přírody zabývá více než 27 000 kusy odpadků, přičemž ví, že ve vesmíru jich koluje mnohem více. Venku se pohybuje mnoho tisíc kusů odpadu, které jsou příliš malé na to, aby se daly sledovat.

Kesslerův efekt

Don Kessler, vědec pracující v NASA, se v roce 1978 podělil s celým světem o postřeh, že pokud se vesmírný odpad srazí s družicí, stane se z družice také odpad, který může narazit do jiné družice, a vytvoří tak jakýsi vesmírný karbunkl. Fenomén označovaný jako Kesslerův efekt představuje scénář, kdy množství kosmického odpadu dosáhne kritické úrovně a vytvoří kolem Země mrak smetí, který již neumožní průzkum oběžné dráhy kolem naší planety. Tento efekt také předpokládá exponenciální nárůst srážek s každou další družicí. Pokud se předpovědi naplní a do roku 2030 bude na oběžné dráze 100 000 satelitů, mohlo by dojít k přibližně 10 bilionům vesmírných kolizí.

Nehody ve vesmíru

Podle některých názorů se Kesslerův efekt již projevuje. V roce 1996 byla družice vypuštěná Francií zasypána troskami rakety, která explodovala o deset let dříve. V roce 2007. Číňané testovali protisatelitní rakety a výsledkem bylo 3 500 kusů trosek, které obohatily létající vesmírný odpad. O 14 let později musela Mezinárodní vesmírná stanice zůstat ostražitá a elegantně manévrovat, aby se vyhnula srážce se zbytky čínských experimentů. Naproti tomu v roce 2009 se neexistující ruská sonda srazila s aktivní americkou sondou Iridium. Jaký byl výsledek této srážky? Více než 2 300 kusů viditelných trosek a spousta drobných trosek, které se nepodařilo lokalizovat.

Za co vděčíme satelitům?

Rychle letící trosky mohou kdykoli zasáhnout a zničit družice. Zdá se, že toto téma je poněkud abstraktní a netýká se nás v každodenním životě, ale nic nemůže být dále od pravdy. Absence satelitů bude mít za následek ztrátu přístupu ke službám, bez kterých si již nedokážeme představit život. Nebude živé televizní zpravodajství, nebudou předpovědi počasí, na kterých je závislý letecký průmysl, ani vědecký výzkum strategických otázek životního prostředí. Bez satelitů GPS, na nichž je založen celý finanční systém, nebudou fungovat bankomaty, pokladny ani burza. Vesmír je zdánlivě tak daleko, ale to, co se děje kolem naší planety, nás ovlivňuje každý den.

Kosmický úklid

Podle astrofyzika z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, pokud Kesslerův efekt zničí všechny družice, bude trvat 11 let, než spadnou zpět na Zemi. A to pouze na nízké oběžné dráze Země, LEO. Úlomky obíhající nad touto zónou se do ní budou i nadále přesouvat, což zabrání dalšímu průzkumu vesmíru.

Americké vesmírné síly vyzvaly k vytvoření a předložení nápadů na odstranění vesmírného odpadu. Soukromá japonská společnost Astroscale, která se právě tímto zabývá, předvedla možnost připojení k vesmírné lodi zákazníka pomocí vícenásobného magnetického zachycení v druhé polovině roku 2021. Je to důležité, protože připojení k objektu se zdá být nejobtížnější částí odstraňování odpadu z vesmíru.

Šokující jsou náklady na úklid na oběžné dráze: Evropská kosmická agentura utratí 102 milionů dolarů (v přepočtu cca 2,2 miliardy Kč) za vyzvednutí 247 kg odpadu!

Úklid pomocí odhazování odpadků

Steve Wozniak, spoluzakladatel společnosti Apple, nedávno založil start-up Privateer, který se zabývá úklidem vesmíru. Principy podniku spočívají v tom, že bude sledovat a popisovat jednotlivé odpady prostřednictvím crowdsourcingu. Je však naprostým nedorozuměním, že za tímto účelem budou vypuštěny stovky družic. Ty mají sledovat odpadky a bezpečně se mezi nimi pohybovat. Aplikace Wayfinder, která v reálném čase vizualizuje satelity a odpad na oběžné dráze, je již v provozu, jak uvádí server NASA.

Vesmírní správci s nečistými úmysly

V lednu letošního roku zachytila čínská družice nyní již vyřazenou družici a katapultovala ji na takzvaný „vesmírný hřbitov“, místo, kde je riziko kolize nižší. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o pozitivní opatření, které je třeba uvítat. Na druhý pohled však vzbuzuje obavy. Podle Jamese Dicksonsona, velitele amerického vesmírného velitelství, by technologie používaná Číňany mohla být použita k ovládnutí jiných satelitů a tím k zahájení válečných akcí ve vesmíru.

Tento hlas je v souladu se zprávou Secure World Foundation z roku 2021, která došla k závěru, že existují důkazy o tom, že Čína a Rusko pracují na technologii, která jim umožní zničit vesmírné systémy jejich nepřátel.

Zdroj: nasa.gov, nhm.ac.uk, Wikipedia