Lety do vesmíru poškozují mozek. Způsobují posun mozku

Vědci se nechali zlákat ke studiu vlivu mikrogravitace na strukturu lidského mozku. Ukázalo se, že to není dobré a vesmírná turistika nám může „vyrvat mozek z hlavy“, a to doslova.

Lidé jsou přizpůsobeni životu na Zemi, ale se správným vybavením jsou schopni přežít i mimo ni. Vědci z Floridské univerzity se rozhodli zjistit, zda se tak skutečně děje bez následků. Zajímalo je, jak lidský mozek snáší let do vesmíru a pobyt v podmínkách mikrogravitace. Za tímto účelem provedli 60 testů zahrnujících skenování mozků astronautů, jak píše server Space.

Lidský mozek ve vesmíru

Výzkum se zaměřil na změny v morfologii tekutin. Vědce zajímal objem šedé hmoty, struktura bílé hmoty a mozkomíšního moku. Důležitý se ukázal být také objem mozkových komor.

Každý subjekt podstoupil testy dvakrát: před a po vesmírné cestě. Osm z nich se zúčastnilo misí trvajících dva týdny, osmnáct strávilo ve vesmíru šest měsíců a zbývající čtyři absolvovali ještě delší výpravy.

Testy ukázaly, že kosmický let způsobuje posun mozku v lebce směrem nahoru. To má za následek transport tekutin směrem k jeho základně a přeplnění mozkové kůry. Astronauti čelí výraznému zvětšení objemu mozkových komor (11 % až 25 %) a hrozí jim zploštění korových záhybů.

Podle vědců se změny v mozku způsobené mikrogravitací při krátkodobém pobytu ve vesmíru zmírňují. Rozšíření mozkových komor se zhoršuje s rostoucí délkou mise. Nesmírně důležitá je také četnost cest. Neměly by se konat častěji než jednou za tři roky. Mozky studovaných astronautů, kteří se do vesmíru vydali rychleji, se nestačily zotavit.

Zdroj: redakce, space.com, nature.com