Letí k nám obrovský asteroid, který může zničit Zemi. Proletí rychlostí 76 000 km/h

V pátek 27.5. se očekává průlet velkého asteroidu. I když není stejně velká jako hornina, která způsobila vyhynutí dinosaurů, měla by ničivé následky, kdyby dopadla na povrch naší planety, jak píše server Live Science.

I když není stejně velká jako hornina, která způsobila vyhynutí dinosaurů, měla by ničivé následky, kdyby dopadla na povrch naší planety. Naštěstí – alespoň při tomto průletu – to nebudeme muset zjišťovat.

Objekt větší než 99 % NEO

NASA nicméně sleduje více než 29 000 objektů v blízkosti Země (NEO). Patří sem všechna nebeská tělesa, která se nacházejí ve vzdálenosti přibližně 48 milionů kilometrů, tedy 1,3 astronomické jednotky, od oběžné dráhy Země. Většina takových objektů je dostatečně malá na to, aby nepředstavovala hrozbu pro život na naší planetě, ale 7335 (1989 JA) vyniká i v tomto ohledu. Vzhledem ke své velikosti je totiž větší než 99 % NEO, které NASA sleduje.

Zajímavé je, že její první pozorování uskutečnili v roce 1989 astronomové z Palomarské observatoře v San Diegu. Objekt byl identifikován jako objekt třídy Apollo. To znamená, že obíhá kolem Slunce a jeden oběh kolem naší hvězdy jí trvá 861 dní, což je více než dva pozemské roky.

S průměrem asi 1,8 kilometru bude 7335 (1989 JA) od Země vzdálena asi 4 miliony kilometrů. Je to hodně? V „lidském“ měřítku určitě. Ve vesmírném měřítku ne nutně. Stačí zmínit, že vzdálenost mezi naší planetou a Měsícem je méně než 400 tisíc km. Na druhou stranu je Slunce vzdáleno asi 150 milionů kilometrů. K těsnému přiblížení Země a 7335 (1989 JA) dojde 27. května, tedy příští pátek. Příště se oba objekty setkají v druhé polovině 21. století. Důvodem je předpokládaný průlet 23. června 2055.

Na další průlet sondy 7335 (1989 JA) si budeme muset počkat ještě déle

Pak bude vzdálenost mnohem větší, protože bude činit asi 27 milionů kilometrů. Pokud by v budoucnu hrozilo nějaké nebezpečí v důsledku průletu NEO, měly by pomoci mise jako DART (Double Asteroid Redirection Test). Jejich cílem je otestovat možnost přesměrování vesmírných kamenů. Minulý měsíc se k podobným krokům odhodlal i Čínský národní úřad pro vesmír (CNSA), jehož zástupci rovněž představili plány planetární obrany.

Zdroj: livescience.com