Lékaři vyvíjí nástroj s umělou inteligencí, který by dokázal předvídat vedlejší účinky u pacientek s rakovinou prsu. Byl vycvičen k předpovídání lymfedému až tři roky po operaci

Mnoho pacientek se po léčbě rakoviny prsu setkává s často vysilujícími vedlejšími účinky. Mezinárodní tým lékařů a vědců navrhl nástroj umělé inteligence, který dokáže určit, jaká je pravděpodobnost, že pacientka bude mít po operaci a radioterapii problémy. Tato technologie, která se zkouší ve Velké Británii, Francii a Nizozemsku, by mohla pacientkám pomoci při individuální péči, píše portál The Guardian.

„Dlouhodobé přežití pacientek s rakovinou prsu se naštěstí stále zvyšuje, ale pro některé pacientky to znamená, že musí žít s vedlejšími účinky léčby,“ řekl doktor Tim Rattay, konzultant v oboru chirurgie prsu a docent na Leicesterské univerzitě. „Patří mezi ně kožní změny, jizvy, lymfedém, což je bolestivý otok paže, a dokonce i poškození srdce v důsledku ozařování.“

„Proto vyvíjíme nástroj s umělou inteligencí, který má lékaře a pacienty informovat o riziku chronického otoku paže po operaci a radioterapii rakoviny prsu. Doufáme, že to lékařům a pacientům pomůže při výběru možností ozařování a sníží vedlejší účinky u všech pacientek.“

Nástroj umělé inteligence byl vycvičen k předpovídání lymfedému až tři roky po operaci a radioterapii. Pracoval na základě údajů od 6 361 pacientek s rakovinou prsu. Pacientkám, u nichž bylo zjištěno vyšší riziko otoku paže, mohla být nabídnuta alternativní léčba nebo další podpora během léčby a po ní.

Nástroj umělé inteligence správně předpověděl lymfedém v průměru v 81,6 % případů a správně identifikoval pacientky, u kterých se nevyvine, v průměru v 72,9 % případů. Celková přesnost predikce modelu byla 73,4 %.

Výzkumný tým vyvíjí také nástroj pro předvídání dalších vedlejších účinků, včetně poškození kůže a srdce.

„Tento výzkum je teprve v počáteční fázi a je třeba získat více důkazů, než budeme moci zvážit, zda by se nástroj umělé inteligence mohl používat v lékařských zařízeních, a my se těšíme na výsledky studie.“ dodal doktor Tim Rattay.

Zdroj: The Guardian