Ledový měsíc Jupiteru produkuje neuvěřitelných 1000 tun kyslíku denně. Stačilo by to pro milion lidí
V nedávném průlomu NASA odhalila, že ledový měsíc Jupiteru – Europa, produkuje neuvěřitelných 1000 tun kyslíku denně. Tento objev, učiněný sondou Juno, přináší nové poznatky o potenciální obyvatelnosti tohoto fascinujícího kosmického tělesa.
Europa, jeden z Galileových měsíců obíhající kolem Jupiteru, je dlouho považován za jedno z nejpravděpodobnějších míst v naší sluneční soustavě, kde by mohl existovat mimozemský život. Tento měsíc je pokryt silnou vrstvou ledu, pod kterou se předpokládá, že se skrývá rozsáhlý oceán kapalné vody, píše portál Interesting Engineering.
Podle zpráv NASA sondy Juno, která byla vyslána k prozkoumávání Jupiteru a jeho měsíců, se zjistilo, že Europa produkuje asi 26 kilogramů kyslíku každou sekundu. Toto množství je dostatečné pro milion lidí. Údaje byly shromážděny přístrojem JADE (Jovian Auroral Distributions Experiment) během blízkého průletu sondy ve vzdálenosti 350 kilometrů od povrchu Europy.
Vědci se domnívají, že tento kyslík by mohl hrát klíčovou roli v podporování života v podpovrchovém oceánu Europy. Voda na povrchu Europy je rozštěpena na vodík a kyslík díky ionizovaným částicím z Jupiterova mohutného magnetického pole. Tento proces neustále eroduje ledovou skořápku Europy, uvolňuje kyslík a vodík, z nichž část může pronikat do podpovrchového oceánu a sloužit jako zdroj energie pro živé organismy.
Zdroj: Interesting Engineering