Kovová náplast do podpaží by mohla vyřešit problém silného pocení

Nedávná studie provedená v USA výrobcem Candesant Biomedical zjistila, že náplast, která se při kontaktu s potem zahřívá a dočasně deaktivuje potní žlázy, pomohla více než 80 % pacientů léčených s nadměrným pocením, známým také jako hyperhidróza. Pocení je způsob, jak se tělo ochlazuje. Když se teplota zvýší, mozek vyšle nervový signál do ekrinních potních žláz, aby se začaly potit.

U hyperhidrózy se však předpokládá, že příslušné nervy jsou nadměrně aktivní, což znamená, že signály jsou vysílány, i když se tělo nepřehřívá. Nadměrné pocení může být také způsobeno zdravotními problémy, včetně nadměrné činnosti štítné žlázy, ale může být také vedlejším účinkem léků, například antidepresiv. Léčba nadměrného pocení obvykle začíná účinnými antiperspiranty, které blokují potní kanálky a zabraňují uvolňování potu.

Mezi další možnosti patří injekce botulotoxinu (známého také jako botox) nebo léky zvané anticholinergika, které blokují nervové signály z mozku do potních žláz. Tato léčba se však často musí pravidelně opakovat a může mít vedlejší účinky, jako je sucho v ústech a rozmazané vidění.

Nová jednorázová náplast je neinvazivní prostředek bez vedlejších účinků běžných léčebných postupů a v případě potřeby ji lze snadno opakovat. Je vyrobena z alkalické kovové fólie. Při aplikaci na pokožku podpaží vzniká chemickou reakcí mezi kovem a vodou v potu teplo, které dočasně zastaví činnost ekrinních žláz.

Pacient používá náplast po dobu tří minut a během aplikace pociťuje mírné zahřátí. V nedávné pilotní studii, které se zúčastnilo 16 osob s hyperhidrózou, došlo u 83 % osob, které používaly fóliovou náplast, po šesti týdnech ke snížení pocení na nepatrné nebo mírné. U pacientů, kteří používali placebo náplast, nedošlo ke změně stavu.

Zdroj: dailymail.co.uk, aad.org, redakce