Kontrola nad sny: Ultrazvuková čelenka navozuje lucidní snění pomocí AI, tvrdí její tvůrci

Technologický startup vyvíjí čelenku, o které tvrdí, že může u nositele vyvolat stabilizované lucidní snění – umožňuje mu převzít kontrolu nad svými vlastními snovými scénami. Zařízení zvané Halo bude využívat platformu umělé inteligence (AI) nazvanou „Morpheus-1“ k vyvolání lucidních snů, když je nasazena na něčí hlavu, uvedli zástupci společnosti.

Firma Prophetic chce dát nositelům možnost prozkoumat jejich smysl pro vědomí a na toto oznámení naváže několika studiemi zaměřenými na lucidní snění, píše portál Live Science.

Lucidní snění je typ snového stavu, ve kterém si člověk uvědomuje, že sní, a může alespoň částečně ovládat jeho směr. Dříve jej používali spisovatelé a umělci pro kreativní inspiraci nebo k léčbě opakujících se nočních můr. Přestože je lucidní snění trénovatelná dovednost a byla studována léta, stále plně nerozumíme jeho příčinám nebo účelu.

Vědci ze společnosti Prophetic však uvedli, že zjistili, že definující charakteristikou stavu lucidního snění je vyšší aktivita ve frontálních oblastech mozku během spánku. Tyto oblasti jsou obvykle méně aktivní během jiných snových stavů. Morpheus-1 bude používat transkraniální soustředěnou ultrazvukovou stimulaci – tedy neinvazivní způsob modulace mozkové aktivity pomocí vysokofrekvenčních zvukových vln mimo normální rozsah lidského sluchu.

Čelenka monitoruje EEG aktivitu nositele a poté využívá generativní platformu AI Morpheus-1, která bude trénována pomocí velkého souboru dat EEG skenů od lidí, kteří měli lucidní sny.

Tím, že se naučí, jak vypadá charakteristický EEG podpis lucidního snění, může zařízení stimulovat klíčové oblasti mozku, aby znovu vytvořily tento vzorec, a tím navodit lucidní snění.

Jakékoli zařízení schopné modifikovat mozkové vlny by však běžně podléhalo významnému etickému dohledu. Existuje také malý výzkum dlouhodobých účinků pravidelného lucidního snění, natož dopadů pravidelného navozování snového stavu pomocí modulace mozku.

zdroj: Live Science