Klimatický problém. Alpy jsou čím dál více zelenější, ukázaly fotky z vesmíru

Alpy jsou přírodním symbolem Evropy. Pohoří ve tvaru půlměsíce je spojeno se zasněženými vesnicemi a malebnou krajinou. Nový výzkum poukazuje na znepokojivý trend, který by mohl ovlivnit milovníky zimních sportů. Ukazuje se, že Alpy jsou stále více zelené.

Studie zveřejněná v časopise Science využívá satelitní data z let 1984 až 2021, která ukazují, že až 77 % Alp prošlo procesem „ozelenění“. K tomu přispívá úbytek sněhu a vytlačování původní vegetace invazními druhy. Ekologizace má potenciál vyvolat některé pozitivní důsledky, ale ty negativní stále převažují.

Hra na zelenou

Proces ozelenění má negativní dopad na klima, protože méně sněhu znamená méně slunečního záření odraženého od Země, což následně znamená zvýšení globálních teplot. Odhady klimatologů nejsou optimistické – v příštích 10-30 letech by se sněhová pokrývka v Alpách mohla snížit až o 25 %. Při tání sněhu dochází k sesuvům půdy, skalním řícení a lavinám, které mohou být pro lidi nebezpečné.

Družice Landsat ukázaly, že během 38 sledovaných let se sněhová pokrývka v Alpách snížila o 10 %. Ačkoli se to může zdát málo, potenciální dopad na přírodu na celém starém kontinentu je obrovský. Je třeba si uvědomit, že sníh je voda a voda je život – až 40 % evropské pitné vody pochází z Alp. Proto se Alpám často říká „vodní věže“ Evropy.

O rozsahu problému svědčí skutečnost, že Alpy se při pohledu z vesmíru stávají zelenějšími. Tento trend bude v nadcházejících desetiletích sílit.

Snížení sněhových srážek neznamená, že zítra bude méně pitné vody, ale naznačuje znepokojivý dlouhodobý trend. Slyšíme o tom, vidíme čísla, ale tyto skutečnosti můžeme přehlížet. Doufám, že tyto nápadné efekty – které jsou nyní skutečně viditelné z vesmíru – budou pro lidi snáze pochopitelné než zjištění o množství oxidu uhličitého v atmosféře.

Oxid uhličitý hraje důležitou roli při ekologizaci – horské oblasti, které jsou ohnisky biologické rozmanitosti, se oteplují přibližně dvakrát rychleji než zbytek světa. Nárůst vegetace posouvá cyklus kupředu a smyčka se uzavírá.

Pokud si představíte zahradu, vždy se na ní objeví nežádoucí plevel, který se všude šíří, protože dokáže velmi dobře využívat zdroje, jako jsou živiny. Obvykle rostou rychle a produkují mnoho potomků, zatímco ostatní druhy rostlin je jednoduše přerostou, protože nejsou schopny využívat zdroje tak rychle jako plevele. To je podobné jako v horském prostředí. Vysokohorské druhy investují své zdroje do „brnění“, aby dlouhodobě přežily.

Se zintenzivněním ozelenění Alp nenávratně zmizí stanoviště mnoha rostlinných druhů. To bude mít negativní dopad na alpské turistické destinace a turisty, kteří je navštěvují.

Zdroj: science.org