K Jupiteru míří sonda JUICE, na její cestě ji zachytil robotický teleskop Airbus

Evropská mise JUICE se vydává na osmiletou cestu k největší planetě sluneční soustavy, aby prozkoumala Jupiter a jeho ledové, potenciálně obyvatelné měsíce. Pozemní teleskop nedávno zachytil sondu, jak se plíží vesmírem, píše web Gizmodo.

Společnost Airbus Space v pondělí zveřejnila na svém Twitteru vzácné záběry sondy JUICE pořízené robotickým teleskopem Airbus (ART) ve Španělsku. Dalekohledu se podařilo spatřit sondu během počáteční části její cesty, kdy se nacházela přibližně 1,5 milionu kilometrů od Země. Její cíl, soustava Jupiteru, je od naší planety vzdálena více než 500 milionů kilometrů, takže JUICE má před sebou ještě dlouhou cestu.

Pohled dalekohledu ukazuje sondu Jupiter jako pouhou skvrnu. Není to však naposledy, co JUICE vidíme. Sonda využije gravitaci soustavy Země-Měsíc k tomu, aby se vydala na svou trajektorii skrze vnitřní sluneční soustavu, přičemž v září 2026 se zaměří na průlet kolem Země, po němž bude následovat další průlet v listopadu 2029. Odhaduje se, že JUICE dosáhne Jupiteru v roce 2031.

Sonda JUpiter ICy moons Explorer, zkráceně JUICE, odstartovala 14. dubna na dvanáctiletou misi, jejímž cílem je studovat tři Jupiterovy ledové měsíce: Europa, Ganymedes a Callisto, jak jsme psali v tomto článku. Krátce po startu pořídila JUICE první snímky Země a také rozmístila své solární panely. Cílem mise je prozkoumat tyto velké měsíc, zda by na nich mohly být známky života. U všech tří měsíců existuje podezření, že mají podpovrchové vodní oceány.

Zdroj: Gizmodo, Airbus Space