Jižní Korea po neúspěšném pokusu konečně vypustila raketu Nuri na oběžnou dráhu

Jižní Korea se v úterý 21. června zapsala do historie, když úspěšně vypustila na oběžnou dráhu svou vlastní raketu. Byl to druhý pokus společnosti Korea Aerospace Research Institute (KARI) poté, co první pokus 21. října 2021 selhal, napsali na serveru sciencetimes.

Podle Korejské zprávy první pokus potvrdil, že základní technologie rakety byla zajištěna v Koreji. Spalování však skončilo předčasně a zdrželo model družice před přistáním na cílové oběžné dráze. Minulý měsíc však korejská vesmírná agentura oznámila, že raketu vypustí v červnu a to také splnila.

Jižní Korea tvoří historii v leteckém průmyslu

Jižní Korea vypustila svou raketu Nuri na oběžnou dráhu v 16 hodin místního času z vesmírného střediska Naro v Goheungu. Start byl pro východoasijský národ historickou událostí, protože zemi pomohl získat oporu v rostoucím globálním vesmírném průmyslu a v budoucnu posílit svou národní obranu pomocí špionážních satelitů.

Raketa Nuri vynesla sadu satelitů, které nemají žádné vojenské účely. Představitelé KARI uvedli, že jedním z nákladu rakety byl 160 kilový ověřovací satelit vysílaný na oběžnou dráhu planety. Právě ten má za úkol následně pomoci Jižní Koreji vypustit další satelity.

Zatím nesl čtyři mini-výzkumné satelity známé jako CubeSats, každý o hmotnosti 10 kilo a navržené tak, aby po jejich vypuštění nakonec 29. června obíhal sám. Satelit bude testovat anténu, generátor a další zařízení, když zůstane ve výšce 700 km nad naší planetou. Korejští vědci potvrdili, že satelit již odeslal data o svém stavu na oběžné dráze zpět na Zemi.

Fakta o Nuri Rocket

Raketa Nuri, známá také jako Korean Space Launch Vehicle (KSLV-II), je 47 metrů dlouhá raketa, která váží 200 tun. Byla vypuštěna z vesmírného střediska Naro v jižní pobřežní oblasti Jižní Koreje. Podle agentury Yonhap News Agency je Nuri korejské slovo, které znamená „svět“. Jde také o třístupňovou raketu vyvinutou k vynesení satelitů na nízkou oběžnou dráhu Země. Po prvním neúspěšném pokusu byla raketa Nuri podrobena zesílení kotvícího zařízení heliové nádrže.

Zdroj: sciencetimes.com