Jeden gram tohoto materiálu má hodnotu 62 bilionů dolarů. A není to diamant

Nejdražší látkou na světě je antihmota. Hlavní rozdíl mezi hmotou a antihmotou spočívá v tom, že mají opačné elektrické náboje. Antihmota je velmi vzácná, lze ji vyrobit pouze pomocí velkého hadronového urychlovače (LHC) v CERNu, což je částečně důvod, proč je tak drahá, jak píše server Unilad.

V roce 1999 vědci NASA předpověděli, že výroba jednoho gramu antivodíku neboli antihmoty bude stát přibližně 62 bilionů dolarů.

Kromě toho, že je astronomicky drahý, je také užitečnou, ale velmi těkavou látkou. Pokud je antihmota použita způsobem, který není příliš nebezpečný, funguje jako zdroj obrovské energie. Někteří dokonce věří, že může pohánět mezigalaktické lety. Zatím se však malé množství používá v pozitronové emisní tomografii (PET), což je forma lékařského zobrazování, kterou lékaři používají ke sledování určitých funkcí, například průtoku krve.

A proč je antihmota tak drahá? Vše závisí na technologii, která se na jeho vytvoření podílí. Provoz hadronového urychlovače stojí přibližně 1 miliardu dolarů ročně (v přepočtu cca 22 miliard Kč), přičemž jen elektřina stojí 23,5 milionu dolarů ročně (v přepočtu cca 520 milionů Kč). Aby se částice srazily a vytvořily antihmotu, musí dosáhnout rychlosti 99,99 % rychlosti světla. To spotřebuje tolik elektřiny, že by to stačilo na napájení velkého města. Vytvořit celý gram antihmoty by trvalo asi 100 miliard let.

Zdroj: redakce, unilad.com