Japonský stíhač budoucnosti, na kterém se podílí Itálie a Velká Británie. Co dovede?

Stíhačka budoucnosti Mitsubishi F-X bude postavena ve spolupráci Velké Británie a Itálie, přičemž oficiální dohoda bude uzavřena příští měsíc, jak informoval web Aerotime.

Stíhačku nové generace budou vyvíjet japonská společnost Mitsubishi Heavy Industries, britský obranný gigant BAE Systems a italská letecká a obranná společnost Leonardo. Na projektu se budou podílet také japonská společnost IHI, britská společnost Rolls-Royce a italská společnost Avio. Tyto subjekty mají být zodpovědné za konstrukci motoru.

Japonská stíhačka budoucnosti

Pokud se informace potvrdí, znamená to, že japonské ministerstvo obrany bude mít v budoucím programu stíhacího letounu F-X dva hlavní partnery. Japonsko chtělo původně tento projekt realizovat ve spolupráci s americkou společností Lockheed. Později však bylo rozhodnuto, že to bude britská společnost BAE Systems. Důvodem tohoto rozhodnutí byla neochota Američanů sdílet informace o technologii stealth, která se používá mimo jiné ve stíhačce F-35.

Stíhačka, která nahradí stárnoucí japonskou flotilu letounů F-2, bude pravděpodobně nasazena kolem roku 2035. Doplní japonské stíhací letouny F-35. Mitsubishi F-X, známý také jako F-3 (lze je nalézt také pod názvem Godzilla), je japonskou stíhačkou šesté generace. Japonsko chce věnovat značné prostředky na výzkum a vývoj tohoto stroje, zejména na činnosti související s technologií stealth, proudovými motory nebo pokročilými radary.

Inspirací pro vývoj letounu F-X byl americký letoun F-22 Raptor. Očekává se však, že japonský stroj bude o něco větší, což mu umožní nést více výzbroje, paliva nebo montovat modernější systémy. Motory použité v F-X poskytnou stíhačce vynikající výkony, ale může to být za cenu zvýšené údržby a oprav, stejně jako zvýšené spotřeby paliva, jak píše server Military Factory.

Japonská stíhačka příští generace bude pravděpodobně vybavena automatickým kanónem vzduch-vzduch a kromě toho bude schopna nést všechny v současnosti vyvíjené a v blízké budoucnosti vyvíjené rakety vzduch-vzduch a vzduch-země. Plány na letoun F-X znějí velmi ambiciózně, ale k posouzení projektu je zapotřebí mnohem podrobnějších informací o jeho specifikacích.

Zdroj: Aerotime; Military Factory, redakce