Japonsko vypustí do vesmíru první dřevěný satelit na světě z magnóliového dřeva

Japonští vědci vytvořili jednu z nejneobvyklejších kosmických přírůstků na světě – malou družici vyrobenou ze dřeva. Sonda LignoSat byla postavena z magnóliového dřeva, které se při experimentech na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ukázalo jako mimořádně stabilní a odolné vůči praskání. Nyní se dokončují plány na vypuštění družice americkou raketou letos v létě.

Dřevěnou družici postavili vědci z Kjótské univerzity a dřevařská společnost Sumitomo Forestry, aby vyzkoušeli myšlenku využití biologicky rozložitelných materiálů, jako je dřevo, a zjistili, zda mohou fungovat jako ekologická alternativa ke kovům, z nichž jsou v současnosti konstruovány všechny družice.

„Všechny družice, které znovu vstoupí do zemské atmosféry, shoří a vytvoří drobné částečky oxidu hlinitého, které se budou vznášet v horních vrstvách atmosféry po mnoho let,“ upozornil nedávno Takao Doi, japonský astronaut a letecký inženýr z Kjótské univerzity. „Nakonec to ovlivní životní prostředí na Zemi.“

Aby se s tímto problémem vypořádali, založili kjótští vědci projekt, jehož cílem bylo zhodnotit druhy dřeva a zjistit, jak dobře vydrží náročné podmínky startu do vesmíru a dlouhé lety na oběžné dráze kolem Země. První testy byly provedeny v laboratořích, které napodobovaly podmínky ve vesmíru, a bylo zjištěno, že vzorky dřeva neutrpěly žádné měřitelné změny hmotnosti ani známky rozkladu či poškození, uvádí portál The Guardian.

Po těchto testech byly vzorky odeslány na ISS, kde byly téměř rok podrobeny expozičním zkouškám, než byly dopraveny zpět na Zemi. Opět vykazovaly jen malé známky poškození, protože ve vesmíru není žádný kyslík, který by mohl způsobit hoření dřeva, ani žádní živí tvorové, kteří by způsobili jeho hnilobu.

Murata dodal, že konečné rozhodnutí o nosné raketě ještě nepadlo, přičemž nyní se výběr zužuje na let zásobovací lodi Cygnus společnosti Orbital Sciences k ISS letos v létě nebo na podobnou misi Dragon společnosti SpaceX o něco později v tomto roce. Očekává se, že sonda – která je velká jako hrnek na kávu – bude ve vesmíru pracovat nejméně šest měsíců, než bude moci vstoupit do horních vrstev atmosféry.

Pokud si družice LignoSat během svého provozu na oběžné dráze povede dobře, pak by se mohly otevřít dveře pro využití dřeva jako konstrukčního materiálu pro další družice. Odhaduje se, že v příštích letech bude pravděpodobně vypuštěno více než 2 000 kosmických lodí ročně a hliník, který se pravděpodobně ukládá v horních vrstvách atmosféry, když shoří při návratu do atmosféry, by mohl brzy představovat velký problém pro životní prostředí.

zdroj: The Guardian