Japonci chtějí fotovoltaiku ve vesmíru a bezdrátově přenášet energii na Zemi

Fotovoltaické panely na oběžné dráze Země a bezdrátový přenos energie na povrch naší planety. Zní to jako sci-fi, ale japonská vesmírná agentura chce tento projekt skutečně realizovat už za dva roky, jak píše web Nikkei.

Japonská vesmírná agentura JAXA se již desítky let snaží o to, aby bylo možné přenášet sluneční energii z vesmíru na Zemi. V roce 2015 v této oblasti dokonce zaznamenala značný úspěch. Bezdrátově přenesla 1,8 kilowattu (což je výkon, který by stačil na napájení rychlovarné konvice) na vzdálenost 50 metrů. Další kapitola tohoto příběhu se má začít psát již v roce 2025.

Japonsko bude posílat solární energii z vesmíru na Zemi

Myšlenka využití solárních panelů na oběžné dráze Země k posílání energie na Zemi není nová. První návrhy tohoto druhu se objevily již v roce 1968. Své koncepty předložily mimo jiné Spojené státy a Čína, ale Japonsko může být zemí, které se takový projekt skutečně podaří realizovat. Cíl je to nepochybně ambiciózní a vědci tvrdí, že rozhodně není nemožný.

Projekt vede profesor Naoki Shinohara z Kjótské univerzity. Již několik let pracuje na plánu vypuštění skupiny malých družic vybavených solárními panely. Ty by sbíraly sluneční energii a poté ji bezdrátově (prostřednictvím mikrovln) přenášely do přijímacích stanic na zemi vzdálených stovky kilometrů.

Proč by vesmírná fotovoltaika mohla mít smysl?

Tato technologie je atraktivní proto, že fotovoltaické panely na oběžné dráze představují potenciálně neomezený zdroj obnovitelné energie. Vesmírné panely mohou „vyrábět“ energii v kteroukoli denní dobu a nejsou vystaveny tolika nebezpečím jako na povrchu naší planety.

I když to všechno zní slibně, bude trvat ještě mnoho let (ne-li desetiletí), než bude tento typ technologie životaschopný. Dokázat, že to jde, je jedna věc, ale prakticky využít takové řešení je věc druhá. Smutnou skutečností totiž je, že výroba sítě satelitů schopných generovat 1 gigawatt energie (a tedy na úrovni jednoho jaderného reaktoru) by při použití v současnosti dostupných technologií stála přibližně 7 miliard dolarů, v přepočtu cca 154 miliard Kč.

Zdroj: redakce, nikkei.com