Jak výrobci vitamínů vydělávají peníze na pacientech prodejem nepotřebných doplňků, tvrdí nová studie

Nová velká studie mění vnímání vitaminu D. Ukazuje, že jeho přínos a význam jsou v moderních doporučeních značně přeceňovány, píše deník 24TV.

Lékaři nyní věří, že doplňky vitamínu D mohou chránit kosti před zlomeninami. Říkají, že tělo potřebuje tuto látku, aby střeva absorbovala vápník. A ten je zase potřebný pro obnovu, růst a zdraví kostí.

Ale první velká, kontrolovaná studie (nejpřesnější taková studie vůbec), financovaná federální vládou USA, naznačuje, že doplňky vitaminu D, užívané s vápníkem nebo bez vápníku, nemají žádný vliv na zdraví kostí nebo četnost zlomenin. Také tyto doplňky stravy nepřinášejí žádnou výhodu lidem s osteoporózou a diagnostikovaným nedostatkem vitaminu D.

Vědci chápou, že takovými drastickými prohlášeními jdou proti výrobcům vitamínů, diagnostickým laboratořím a lobbistům, kteří tvrdí, že užívání vitamínu D, často ve velkém množství, může vyléčit nebo předcházet různým nemocem.

Testů se zúčastnilo 25 871 lidí – mužů nad 50 let a žen nad 55 let. Bylo jim určeno, aby užívali 2000 mezinárodních jednotek vitaminu D denně nebo placebo.

Práce byla součástí komplexní studie vitaminu D s názvem VITAL. Byl financován Národním institutem zdraví a začal poté, co odborná komise prozkoumala zdravotní účinky doplňků vitaminu D a našla jen málo důkazů o přínosu.

Původní předpoklady se neprokázaly

Odborníci museli určit minimální denní potřebu vitaminu, ale zjistili, že většina klinických studií, které toto téma zkoumaly, byla nekvalitní. A tak se tehdy mělo za to, že vitamín D pravděpodobně zabraňuje zlomeninám kostí. Vědci věřili, že když hladina vitaminu D klesne, zvýší se množství parathormonu (který reguluje metabolismus vápníku), což způsobí poškození kostí.

Lékařské laboratoře proto stanovily hodnotu vitamínu D – 30 nanogramů na mililitr krve jako hraniční bod pro normální hladiny vitaminu D. Toto číslo je tak vysoké, že téměř každý by měl dostatek. A zde se tyto poznatky rozchází s výsledkem studie.

Doktorka JoAnn Manson, vedoucí preventivního lékařství a vedoucí hlavní studie VITAL, řekla, že studie byla tak rozsáhlá, že zahrnovala tisíce lidí s osteoporózou nebo nízkou hladinou vitamínu D. Pozitivní vztah mezi množstvím vitamínu D v krvi a stavem kostí se však neprokázal.

Zdroj: 24TV, The New Journal Of Medicine