Jak vyhynuli dinosauři? Objevil se dosud neznámý scénář

Vědci se shodli na tom, že dinosauři zmizeli ze zemského povrchu přibližně před 66 miliony let poté, co do naší planety narazil velký asteroid. Nová zjištění v této věci však naznačují poněkud jiný průběh tehdejších událostí.

Vědci totiž zvažují scénář, podle něhož Zemi zasáhlo v rychlém sledu mnoho menších objektů, nikoliv pouze jeden masivní, který byl zodpovědný za vznik kráteru Chicxulub. Další se pravděpodobně nachází u pobřeží západní Afriky, což samozřejmě vede k otázce, zda měl asteroid z doby před 66 miliony let společníky.

Kráter však není na dohled. Pokrývá ji přibližně 400 metrů vysoká vrstva sedimentů, přes kterou se rozprostírají vody 900 metrů hlubokého oceánu. Dosud byla struktura zkoumána pomocí seismických vln. Aby vědci zjistili, zda kráter skutečně vznikl dopadem vesmírné horniny, budou muset na místě hledat minerály, pro jejichž vznik byly nutné extrémní teplotní a tlakové podmínky.

Vzhledem k tvaru kráteru se zatím hypotéza o jeho mimozemském původu jeví jako maximálně pravděpodobná. Zajímavé je, že k objevu této struktury nevedl záměrný průzkum, ale studie věnované tektonickým pohybům, které vedly k oddělení Jižní Ameriky a Afriky asi před 100 miliony let. Při analýzách, které probíhaly asi 400 kilometrů od pobřeží Guineje a Guineje-Bissau, vědci zjistili, že vrstvy hornin jsou zvláštně rozvrstvené.

Předpokládá se, že dinosauři vyhynuli v důsledku dopadu obrovského asteroidu

Vrt elipsovitého tvaru má průměr asi 8,5 kilometru a hloubku 40 metrů. Okraj kráteru nese stopy zlomů a deformace hornin a možná i hmoty vyvržené z kráteru po dopadu. Vědci také upozorňují na jakýsi centrální výzdvih, který obvykle vzniká zvýšením tlaku při srážkách. Potenciální kráter byl pojmenován Nadir a v časopise Science Advances je mu věnován článek.

Autoři předpokládají, že k vytvoření takového kráteru by bylo zapotřebí objektu o průměru asi 400 metrů. Náraz o síle 5 000 megatun TNT by vyvolal vypaření obrovského množství vody a hornin, což by vyvolalo zemětřesení o síle 7 stupňů. Vzniklé vlny ze srážky by měly dosáhnout pobřeží západní Afriky a dosáhnout výšky až 100 kilometrů. Postiženo by bylo i velmi vzdálené pobřeží Jižní Ameriky, které by zasáhly vlny o výšce 5 metrů. Přesto nic nenasvědčuje tomu, že by následky dopadu byly obzvlášť závažné, alespoň s ohledem na jiné krátery, které jsou vědě známy.

Protože se zdá, že kráter je starý asi 66 milionů let, což je přibližně stejné stáří jako kráter Chicxulub, existuje velká pravděpodobnost, že obě srážky spolu souvisely. Ten, který se odehrál na Yucatánu, se týkal dopadu asteroidu o průměru asi 25krát větším než západoafrický kámen. Existuje samozřejmě možnost, že oba dopady byly od sebe vzdáleny stovky tisíc let, i když vyloučit takovou možnost bude náročné vzhledem k problémům s přesným datováním dopadů kosmických hornin.

Zdroj: science.org