Jak škodil olovnatý benzín lidem? V Čechách byl zakázán před 20 lety, ale olovnaté kovy jsou stále kolem nás
Automobilové výfukové plyny byly hlavním způsobem, jak se olovo dostávalo do našeho krevního oběhu. Olovo se do benzínu přidávalo kvůli zlepšení výkonu motoru a jeho spotřeba rychle stoupala na začátku 60. let a vrcholila v 70. letech. Přestože byl v Čechách olovnatý benzín zakázán již před 20 lety, v prostředí kolem nás se stále nachází jeho zbytky.
V 70. letech se začaly projevovat zdravotní problémy, které byly ovlivněny působením olova na lidský organismus. Na Floridské státní univerzitě vědci zjistili, že v podstatě každý, kdo se narodil během 60. a 70. let, má téměř zaručeno, že byl vystaven nebezpečné úrovni olova z výfukových plynů automobilů.
Podle webu InterestingEngineering, byly neblahými důsledky, které olovnaté pohonné hmoty způsobily, snížení IQ u dětí i rychlejší stárnutí mozku. Jelikož je olovo neurotoxické, působí negativně i na centrální nervový systém. Malé děti, zvláště ty mladší šesti let, jsou velmi zranitelné vůči působení olova, které může narušit jejich duševní a fyzický vývoj. A při velmi vysokých hladinách může být otrava olovem smrtelná.
Na Floridské státní univerzitě proběhl výzkum, jak olovo ovlivnilo IQ u lidí žijících v době, kdy se ještě olovnatý benzín používal. Výzkum probíhal v roce 2015 a bylo zjištěno, že více než polovina americké populace měla olovo v krvi, když byla v dětském věku. To pravděpodobně vedlo k nižšímu IQ a vystavilo je vyššímu riziku dalších dlouhodobých zdravotních poškození, jako je zmenšená velikost mozku, větší pravděpodobnost duševních chorob a zvýšený výskyt kardiovaskulárních chorob v dospělosti. Děti narozené koncem 60. let 20. století měly snížené IQ až o 6 bodů a ty s nejvyšší hladinou olova v krvi až o 7 bodů na stupnici měření.
Jak se uvádí na webu e15, na univerzitě v Londýně zase vědci zjistili, že až 40 procent olovnatých částit, které nyní zaznamenáváme, pochází z období před rokem 2001. Srovnávali chemické složení olovnatých částic v silničním prachu a přilehlé půdě a zjistili, že dodnes představují významný zdroj znečištění.
Zdroj: interestingengineering.com, e15.cz