Jaderná elektrárna bude na Měsíci. NASA předložila plány

NASA potřebuje spolehlivý zdroj energie na Měsíci, aby mohla v budoucnu uskutečnit vesmírné mise a zlepšit výzkum vesmíru, jak píše server Gizmodo. Proto agentura spolupracuje s americkým ministerstvem energetiky na vývoji vesmírné jaderné technologie a pověřila tři společnosti vývojem koncepce lunárního jaderného systému, jehož demonstrační verze by měla být připravena ke startu do konce desetiletí.

NASA chce pořídit lunární jaderný energetický systém (štěpný povrchový energetický systém), který by pomohl při budoucích misích na Měsíc a Mars. Tyto typy systémů fungují tak, že v reaktoru dochází ke štěpení atomů uranu, čímž vzniká teplo, které se následně přeměňuje na elektřinu. Jedná se o stejný proces, jaký používají pozemní reaktory k výrobě energie pro domácí nebo průmyslové využití.

NASA chce na Měsíci postavit jadernou elektrárnu

Národní laboratoř amerického ministerstva energetiky zadala zakázky společnostem Lockheed Martin (společnost bude spolupracovat s BWXT a Creare), Westinghouse (společnost bude spolupracovat s Aerojet Rocketdyne) a IX (společnost bude spolupracovat s Maxar a Boeing). Každá smlouva se vztahuje na období 12 měsíců a má hodnotu 5 milionů dolarů, v přepočtu cca 110 milionů Kč.

Prostředky budou použity na vývoj předběžných koncepcí 40kilowattového štěpného systému, který by měl v měsíčním prostředí vydržet nejméně 10 let. Podle NASA jsou tyto systémy v porovnání s jinými systémy dodávek energie relativně malé a lehké. Kromě toho jsou spolehlivé a mohou poskytovat nepřetržitý výkon bez ohledu na místo, množství dostupného slunečního světla a další přírodní podmínky.

NASA uvádí, že lunární jaderný systém bude využíván při budoucím průzkumu vesmíru v rámci programu Artemis. Jejím hlavním cílem je opět vyslat lidi na Měsíc, včetně první ženy v roce 2025. Cílem programu je také vyslat první astronauty na Mars.

Zdroj: gizmodo.com