Inženýři vyvinuli průlomovou robotickou kůži s citem pro dotek

Nový měkký senzor vyvinutý výzkumníky z UBC a Hondy je chytrý, natahovací a vysoce citlivý. Otevírá dveře širokému spektru aplikací v robotice a protetice.

Po aplikaci na povrch protézy ruky nebo robotické končetiny poskytuje senzorová kůže citlivost na dotek a obratnost, což umožňuje provádět úkoly, které mohou být pro stroje obtížné, jako je například zvednutí kusu měkkého ovoce. Senzor je také měkký na dotek, podobně jako lidská kůže, což napomáhá bezpečnější a realističtější interakci s lidmi.

Senzor dokáže vnímat několik typů sil, což umožňuje protetické nebo robotické paži reagovat na hmatové podněty obratně a přesně. Ruka může například držet křehké předměty, jako je vejce nebo sklenice vody, aniž by je rozdrtila nebo upustila, píše portál Techxplore.

Senzor je složen především ze silikonové pryže, stejného materiálu, který se používá k výrobě mnoha speciálních efektů kůže ve filmech. Unikátní konstrukce týmu mu dává schopnost prohýbat se a vrásčit stejně jako lidská kůže.

Senzor využívá slabé elektrické pole ke snímání objektů i na velkou vzdálenost, podobně jako to dělají dotykové displeje. Na rozdíl od dotykových displejů je však tento senzor pružný a dokáže detekovat síly působící do jeho povrchu a podél něj. Tato jedinečná kombinace je klíčová pro přijetí technologie pro roboty, kteří jsou v kontaktu s lidmi.

Výzkumníci tvrdí, že nový senzor je jednoduchý na výrobu, což usnadňuje jeho škálování pro pokrytí velkých ploch a výrobu velkého množství. Díky senzorům a inteligenci jsou stroje schopnější a živější, což stále více umožňuje lidem pracovat a hrát si vedle nich, ale lze dosáhnout mnohem více.

Lidská kůže má ale na špičce prstu stále stokrát více snímacích bodů než tato technologie, což usnadňuje zapálení zápalky nebo šití. Vzhledem k tomu, že se senzory stále vyvíjejí, aby se více podobaly kůži a dokázaly také detekovat teplotu a dokonce i poškození, je potřeba, aby roboti chytřeji určovali, kterým senzorům věnovat pozornost a jak na ně reagovat. Vývoj senzorů a umělé inteligence bude muset jít ruku v ruce.

zdroj: Techxplore