Indie má megalomanský plán. Letí ke Slunci

Pokud nic nebude stát v cestě, Indie zahájí svou první vesmírnou misi k průzkumu Slunce již první víkend v září. Má potenciál zopakovat úspěch lunární mise v druhé polovině srpna, jak píše web Space.

Srpen 2023 byl měsícem, v němž Indie dosáhla obrovského úspěchu. Jejich mise Čandraján-3 byla naprosto úspěšná poté, co přistávací modul Vikran jemně dosedl na měsíční povrch a uvolnil rover Pragyaan. Vše šlo podle plánu. Stalo se tak krátce poté, co na Měsíci havarovala ruská sonda Luna-25. Nyní chce Indie učinit další krok v průzkumu vesmíru a dosáhnout ještě dále.

Indická sonda Aditya-L1 bude zkoumat Slunce

Indická organizace pro výzkum vesmíru se připravuje na svou první sluneční misi. Observatoř Aditya-L1 již dorazila na ostrov Šríharikota, konkrétně do tamního vesmírného střediska Satish Dhawan Space Centre, právě za účelem studia naší centrální hvězdy. Jaké jsou konkrétně její úkoly?

Slunce studujeme již mnoho let a docela dobře jsme ho poznali. Stále však skrývá některá tajemství. Vědci si například nejsou jisti, jak se vnější vrstva atmosféry hvězdy zahřívá až o 1 milion stupňů Celsia více než její povrch. Nevědí ani, co přesně se na Slunci děje předtím, než dojde ke slunečním erupcím a výronům koronální hmoty. K tomu je třeba hlouběji prozkoumat sluneční vítr.

Odpovědi na tyto otázky pomůže mimo jiné najít Aditya-L1, nebo v to alespoň doufají indičtí vědci. Nejprve se Aditya-L1 dostane na nízkou oběžnou dráhu Země. Tam budou provedeny testy jednotlivých systémů a každého ze sedmi vědeckých přístrojů. Pokud budou fungovat správně, začne se sonda vzdalovat od Země, aby se nakonec osvobodila od její gravitační přitažlivosti a vydala se směrem ke Slunci. Cílem je Lagrangeův bod 1 (L1) – jedná se o gravitačně stabilní místo vzdálené asi 1,5 milionu km.

Družice umístěná na oběžné dráze kolem bodu L1 má tu výhodu, že umožňuje nepřetržité pozorování Slunce bez zákrytů a zatmění. To poskytne větší přínos při pozorování sluneční aktivity, uvádí se v oficiální zprávě. Právě od tohoto bodu je odvozeno „L1“ v názvu mise, „Aditya“ zase znamená „Slunce“.

Indická mise odstartuje v září

Start mise Aditya-L1 je naplánován na 2. září v 11.50 hodin místního času v Indii, respektive v 8.20 hodin v Česku. Tuto informaci již oficiálně potvrdila Indická organizace pro výzkum vesmíru. Stejně jako lunární misi Chandrayaan-3 bude i sluneční misi možné sledovat v přímém přenosu – díky internetovému vysílání.

Velkolepý indický vesmírný plán začal výše zmíněnou misí na Měsíc. Asijská země se stala čtvrtou zemí, která úspěšně přistála na stříbrné zeměkouli (po bývalém Sovětském svazu, Spojených státech a Číně). Dalším krokem je sluneční mise a v roce 2024 chce Indie uskutečnit třídenní pilotovanou misi na oběžnou dráhu Země.

Zdroj: redakce, space.com