Historicky třetí nejdelší vesmírná mise brzy skončí. Lékaři s napětím očekávají jaký bude stav astronautů po dlouhém pobytu ve vesmíru
V září roku 2023 se chystá ukončení jedné z nejdelších vesmírných expedic v historii kosmonautiky. Trojice kosmonautů, složená z velitele Sergeje Prokopjeva, Dmitrije Petělina a amerického astronauta Franka Rubia, se po více než ročním kosmickém putování chystá vrátit zpět na planetu Zemi. Jejich mise započala v září roku 2022, kdy kosmická loď Sojuz MS-22 odstartovala z kosmodromu Bajkonur.
Dle portálu Russian Space Web měla původně tato tříčlenná posádka zakončit svou misi v březnu tohoto roku a vrátit se na Zemi. Avšak náhle vzniklá závada na jejich kosmické lodi, ke které došlo 15. prosince 2022, znamenala dramatickou změnu plánů. Během této závady došlo k masivnímu úniku chladící kapaliny z jedné části kabiny. Tím byl Sojuz MS-22 prohlášen za neprovozuschopný, a na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS byla vyslána náhradní kosmická loď Sojuz MS-23.
Ruská kosmická agentura Roskosmos nejprve plánovala, že se nová posádka vrátí na Zem nejpozději v květnu 2023. Avšak později bylo rozhodnuto o prodloužení jejich mise až do září, aby byl dostatek času na přípravu nové kosmické lodi a další posádky.
Pro velitele Sergeje Prokopjeva tato vesmírná mise byla již druhou. Předtím strávil na Mezinárodní vesmírné stanici ISS 196 dnů v roce 2018. Jeho kolegové, Dmitrij Petělin a Frank Rubio, naopak zažívají svou první kosmickou expedici.
Web Astro.cz uvádí, že během této více než roční mise provedli Prokopjev a Petělin celkem šest výstupů do volného kosmu v celkové délce téměř 40 hodin, zatímco Frank Rubio pracoval mimo stanici celkem 21,5 hodiny během tří výstupů. Lékaři v Rusku i Spojených státech s napětím očekávají, jaký bude zdravotní stav této trojice kosmonautů po návratu. Rovněž sledují, jakým způsobem se jejich těla vyrovnala s dlouhodobým pobytem ve stavu mikrogravitace.
Důležitou součástí života na Mezinárodní vesmírné stanici je pravidelné cvičení, které zabírá minimálně 2 hodiny denně. Tato fyzická aktivita je nezbytná pro udržení svalové hmoty a zdraví v podmínkách mikrogravitace, kde lidské tělo začíná rychle ztrácet svalovou hmotu a dochází ke zhoršení kostního stavu a kardiovaskulárního systému. Po návratu na Zemi budou členové posádky podstupovat intenzivní rehabilitaci a péči, aby se co nejrychleji vrátili do běžného zdravotního stavu.
Tato mise zařadila trojici Prokopjev, Petělin a Rubio na třetí místo v historických tabulkách délky kosmických letů, s celkovou dobou 371 dnů. Tímto překonali také několik dalších kosmonautů, jako byli Vladimír Titov, Musa Manarov a Mark Vande Hei.
Před návratem této posádky se však na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS chystá přílet nové posádky kosmické lodě Sojuz MS-24, která odstartovala 15. září 2023 z kosmodromu Bajkonur. Jeden z členů mise, Oleg Kononěnko, se stane prvním člověkem, který strávil ve vesmíru více než 1 000 dnů. Kononěnko se tak zařadí mezi kosmonauty s nejdelším kosmickým pobytem v historii.
Historické tabulky délky kosmických letů tak nabízejí nejenom pohled do minulosti, ale také inspiraci pro budoucí dlouhodobé vesmírné mise, včetně cest na Měsíc a Mars, které jsou stále více na obzoru kosmických plánů.
Zdroje: Astro.cz, Russian Space Web
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]