Historický objev. Na Antarktidě byl nalezen meteorit z jiné planety

Tým vědců odhalil, že v Antarktidě nalezl vesmírnou horninu – extrémně vzácný meteorit, který obsahuje jedny z nejstarších materiálů ve sluneční soustavě.

„Když jsme ho našli takhle uprostřed ledu, byli jsme unešeni,“ řekla Maria Valdesová, vědecká pracovnice chicagského Fieldova muzea.

Meteorit, který váží 7,7 kg a je přibližně velký jako bowlingová koule, objevil 5. ledna mezinárodní tým vědců na konci jedenáctidenní expedice. Neobvyklá hornina, která obsahuje materiál z doby před miliardami let, je jedním z největších meteoritů, jaké kdy byly na kontinentu nalezeny, a její původ je pravděpodobně v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, jak uvádí web Smithsonian.


Tým strávil téměř dva týdny na sněžných skútrech hledáním meteoritů v ledových polích, když učinil velkolepý objev, podle Valdesové vteřinu před ukončením cesty. Tým vysvětlil, že si nikdy nepředstavoval, že po dlouhých dnech hledání najdou meteorit na poslední chvíli. Vědci byli přesvědčeni, že se skutečně jedná o „vzácný vesmírný kámen velikosti bowlingové koule, ale dvakrát těžší než bowlingová koule,“ uvedl Valdes.

Podle ní byl meteorit pokryt tavnou kůrou – sklovitou vnější vrstvou, která se při průniku atmosférou mírně roztavila. Kromě toho tým vysvětlil, že nález byl opotřebovaný – což je známka toho, že byl na Zemi po velmi dlouhou dobu. Byl převezen do Královského belgického ústavu přírodních věd v Belgii k chemické analýze.


„Všechny meteority mohou prozradit poměrně hodně o vývoji Země,“ řekl Valdes. „U meteoritů nemusí nutně záležet na velikosti a i malé mikrometeority mohou mít vědeckou hodnotu.“ V Antarktidě bylo za poslední století nalezeno asi 45 000 vesmírných kamenů, ale většina z nich vážila jen několik gramů.

Objev byl učiněn několik měsíců poté, co NASA úspěšně zničila asteroid o šířce asi 160 metrů v rámci experimentu simulujícího možnost, že se k Zemi přiblíží obrovský vesmírný kámen a bude jí hrozit zkáza.

Zdroj: redakce, smithsonianmag.com